URC 2013 – pierwsze i drugie miejsce!

0

Zakończyły się zawody University Rover Challenge. Dwa pierwsze miejsca zdobyły polskie łaziki – Hyperion i Scorpio III!

University Rover Challenge (URC) to doroczne zawody łazików „marsjańskich”, które operują w niesprzyjających warunkach na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Co roku w tych zawodach występuje wiele zespołów studenckich, które rywalizują ze sobą w kilku punktowanych konkurencjach. Te zawody wymagają zaawansowanych technicznie konstrukcji – częściowo ze względu na wymagania konkurencji a częściowo ze względu na warunki pogodowe na pustyni.

URC 2013 rozgrywało się w tym roku pomiędzy 30 maja a 1 czerwca. W trakcie URC 2013 udział wzięły trzy silne polskie zespoły. Te zespoły to

  • Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej,
  • Hyperion z Politechniki Białostockiej,
  • SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Kilka godzin temu ogłoszono wyniki konkursu. Pierwsze miejsce zajął łazik Hyperion z 493 punktami na 500 możliwych. Jest to najwyższa punktacja, jaka kiedykolwiek zostałą przyznana na zawodach URC. Drugie miejsce zajął łazik Scorpio III z 401 punktami. Dopiero trzecie miejsce zajął jeden z zespołów z USA – z 350 punktami.

{youtube}h-sJ48MHpSU{/youtube}
Testy łazika Hyperion / Credits – ProjektHyperion

Duża przewaga zespołu Hyperion, a także Scorpio III w porównaniu z kolejnymi zespołami świadczy o wysokim zaawansowaniu technologicznym tych konstrukcji. Jest to także największe polskie osiągnięcie w ramach zawodów URC i świetny prognostyk na przyszłość. Warto tu dodać, że wygrana Hyperiona to już drugie pierwsze miejsce dla studentów z Politechniki Białostockiej – w 2011 roku zawody URC wygrał łazik MAGMA 2.

Dalsze informacje można przeczytać na profilach FB tych zespołów:

(URC)

{module [346]}

Comments are closed.