Przygotowania do startu statku ATV-4

0

Przez ostatnie 10 dni trwał proces załadunku ostatnich towarów oraz przeprowadzania testów szczelności modułu hermetycznego europejskiego statku transportowego, który w najbliższą środę zostanie wystrzelony za pomocą rakiety Ariane 5 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rakiety Ariane 5 ES ze statkiem ATV-4 “Albert Einstein” zaplanowany jest na najbliższą środę, 5 czerwca, z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Jeżeli nie wystąpią żadne przeszkody to start nastąpi o godzinie 23:52 CEST. Podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zajmie statkowi 10 dni. Cumowanie do tylnego portu modułu Zwiezda zaplanowane jest na 15 czerwca. Wcześniej jednak port cumowniczy zostanie zwolniony przez rosyjski transportowy statek Progress 51P.

Rosyjski statek odłączy się od stacji ISS 11 czerwca około godziny 15:53 CEST. Istotną czynnością podczas tego manewru będzie przekazanie obrazu z kamery wideo Progressa 51P, który ukaże w jakim stanie jest laserowy retroreflektor w pobliżu węzła cumowniczego. Instrument ten mógł zostać uszkodzony podczas cumowania rosyjskiego statku pod koniec kwietnia na skutek utknięcia jednej z jego anten w niewłaściwej pozycji.

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony.

Z charakterystycznych ładunków zabieranych przez europejski statek transportowy na stację ISS na uwagę zasługuje m.in. drukarka 3-D (na trzecim zdjęciu w galerii tego artykułu), która została specjalnie przystosowana do pracy w warunkach mikrograwitacji. ATV-4 przewiezie także posiadającą masę 80 kg zapasową pompę wodną dla modułu Columbus. Łącznie w statku znajdzie się ponad 1400 przedmiotów, które zostały odpowiednio sprawdzone pod względem bezpieczeństwa ich wykorzystania na stacji ISS.

Oryginalnie misja statku ATV-4 miała rozpocząć się w kwietniu, jednak zadecydowano o wymianie uszkodzonego podzespołu awioniki. Operacja ta oraz wymagane do przeprowadzenia testy opóźniły datę startu o prawie dwa miesiące.

ATV-4 będzie przedostatnią misją europejskiego statku transportowego do stacji ISS. Na kwiecień 2014 roku planowana jest ostatnia misja ATV. Na bazie zebranych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań technologicznych Europejczycy zaprojektują i dostarczą Amerykanom moduł serwisowy dla statku Orion (pierwszy raz moduł ze statkiem polecą w ramach testowej misji bezzałogowej w 2017 roku).

(ESA)

{module[346]}Ładowanie toreb ładunkowych M-01 / Credits: ESADrukarka 3-D załadowana do statku ATV-4 / Credits: ESA

Comments are closed.