Kolejny Galileo w ESTEC

0

Pierwszy z satelitów Galileo fazy operacyjnej trafił na badania do laboratoriów ESTEC.

Pierwszy z serii operacyjnych satelitów systemu Galileo trafił właśnie do holenderskiego ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC w Nordwijk. Przejdzie tam rygorystyczne testy sprawdzające jego gotowość do startu.

Kolejny satelita Galileo, pierwszy należący do fazy Full Operational Capability (FOC), jest funkcjonalnie identyczny z czterema swoimi poprzednikami, którzy należeli do fazy In-Orbit Validation. Jedną z różnic jest nadawanie sygnału z większą mocą. Został jednak zbudowany przez inne konsorcjum przemysłowe. Za budowę 21 satelitów fazy FOC odpowiedzialne jest bowiem konsorcjum OHB (główny wykonawca; Niemcy) i Surrey Satellite Technology Ltd. (ładunek użyteczny; Wielka Brytania).

Pierwszy FOC dotarł do ESTEC 15 maja i przejdzie tam wiele testów sprawdzających go przed startem, w tym w warunkach symulujących przestrzeń kosmiczną. Do najważniejszych należą testy w próżni, testy temperaturowe, badanie odporności na wibracje i hałas, oraz testy kompatybilności elektromagnetycznej.

Galileo FOC-1 dociera do ESTEC w Holandii, 15 maja 2013 / Credits: ESAW czerwcu i lipcu do ESTEC przybędą dwa kolejne statki Galileo. Start FOC-1 przewidziany jest na październik 2013.

(ESA)

{module[346]}

 

Comments are closed.