Łazik Husar/White Eagle – niesamowita historia studenckiego projektu

0

Niedawno zakończył się konkurs NASA Lunabotics Mining Competition, w której wziął udział polski łazik White Eagle, zbudowany przez zespół Husar, złożony ze studentów Politechniki Warszawskiej. Na skutek niespodziewanego obrotu sprawy zespół nie został sklasyfikowany w punktacji końcowej, ale otrzymał nagrodę „Perseverance Award”.

Łazik Husar to dzieło zespołu Husar, złożonego ze studentów Politechniki Warszawskiej (PW). Ten łazik miał wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu NASA Lunabotics Mining Competition, rozgrywanego w ośrodku KSC na Florydzie. Celem tego konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie robota, zdolnego do wykopania możliwie największej ilości księżycowego regolitu, a także zdolnego do przetrwania w niesprzyjających warunkach, jakie panują na Srebrnym Globie.

Zespół Husar składa się ze studentów, którzy są zrzeszeni w różnych kołach PW – Studenckiego Koła Astronautycznego, koła ROBOMATIC i „Cyborg++”.

Konkurs NASA Lunabotics Mining Competition został rozegrany pomiędzy 20 a 24 maja 2013. Polski zespół Husar był jedynym europejskim zespołem zakwalifikowanym do tegorocznej edycji tego konkursu. Oprócz zespółów amerykańskich w NASA Lunabotics Mining Competition wzięły udział także zespoły z Bangladeszu, Australii, Indii, Kanady, Kolumbii i Meksyku.

Z polskim łazikiem wiąże się bardzo niesamowita historia. Okazało się, że kurier nie dostarczył części sprzętu polskiego łazika Husar, które „zaginęły” w trakcie transportu. W związku z tym studenci, już na Florydzie, postanowili zbudować nowy łazik (nazwany White Eagle), opierając się przy tym na dostępnym sprzęcie podarowanym przez inne zespoły. Prace zakończyły się sukcesem – łazik White Eagle został zbudowany, działał i został dopuszczony do konkursu.

{youtube}DhMCttqroRU{/youtube}
Testy łazika White Eagle / Credits – Marek Cyzio

Ostatecznie łazik nie został sklasyfikowany w punktacji końcowej, ale zespół otrzymał nagrodę za wytrwałość („Perseverance Award”). Gratulujemy studentom z PW, którzy wykazali, że możliwe jest zbudowanie sprawnej konstrukcji łazika w krótkim czasie i przy użyciu niewielkiej ilości dostępnych materiałów. Życzymy powodzenia w przyszłych edycjach NASA Lunabotics Mining Competition!

{module [346]}

Nagroda za wytrwałość dla zespołu Husar / Credits - zespół Husar

Comments are closed.