Końcowe przygotowania do lotu Shenzhou-10

0

Na terenie kosmodromu Jiuquan trwają ostatnie przygotowania do lotu kapsuły Shenzhou-10. Piąty chiński lot załogowy powinien rozpocząć się w pierwszej połowie czerwca.

Jako datę startu wymieniano dotychczas 7 czerwca, chociaż ostatnio na chińskim forum 9ifly pojawiły się również informacje o 9 i 11 czerwca. Zarówno rakieta Długi Marsz-2F jak i kapsuła Shenzhou-10 znajdują się już na terenie kosmodromu Jiuquan w regionie Mongolii Wewnętrznej. Rakieta nośna została już złożona, zaś kapsuła zatankowana.

W ramach misji Shenzhou-10 trójka astronautów przycumuje do modułu Tiangong-1, znajdującego się na orbicie okołoziemskiej od września 2011. SZ-10 będzie trzecią misją do tej małej stacji kosmicznej. W listopadzie 2011 roku Chiny przeprowadziły bezzałogowe cumowanie kapsuły Shenzhou-8 z Tiangong-1, zaś w czerwcu zeszłego roku na pokładzie przebywała załoga Shenzhou-9 (Jing Haipeng, Liu Wang oraz Liu Yang – pierwsza chińska astronautka)

Skład załogi SZ-10 nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Wiadomo jednak, iż w jej skład wejdzie Wang Yaping, dublerka Liu Yang. Zgodnie z chińską tradycją imiona pozostałych astronautów zostaną podane do publicznej wiadomości na dzień przed startem. Misja Shenzhou-10 ma trwać dwa tygodnie.

(Credits: NSF)

Rakieta nośna CZ-2F przygotowywana do lotu / Credits: spacechina.com

Comments are closed.