Duńczyk i Brytyjczyk na ISS w 2015 roku

0

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Brytyjczyk Timothy Peake wybierze się pod koniec 2015 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jego pobyt na orbicie będzie trwać około pięć i pół miesiąca. Wcześniej na kilkunastodniową wyprawę na Stację poleci Duńczyk Andreas Mogensen.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźną intensyfikację brytyjskich działań w sektorze kosmicznym. Wielka Brytania realizuje własne, ambitne programy, które mają na celu wzrost znaczenia firm przemysłu kosmicznego tego państwa. Ponadto, Wielka Brytania zadecydowała o znaczącym wzroście zaangażowania w projektach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), także w nowych działach, takich jak loty załogowe.

Z kolei Dania to państwo o stosunkowo małym wkładzie do ESA – porównywalnym z tym, jakie aktualnie łoży Polska. Z drugiej strony, duńskie firmy i instytuty od wielu lat uczestniczą w ważnych programach ESA i często są krytycznymi dostawcami sprzętu i oprogramowania.

W maju 2009 roku ESA ogłosiła wybór sześciu nowych europejskich astronautów. Wśród nich znalazł się Francuz Thomas Presquet, Niemiec Alexander Gerst, Włosi Samantha Cristofretti i Luca Parmitano, Duńczyk Andreas Mogensen oraz Brytyjczyk Timothy Peake. Obecność Duńczyka i Brytyjczyka w tej grupie wydaje się być nieco zaskakująca – żadne z tych państw dotychczas nie brało aktywnego udziału w programie lotów załogowych ESA. 

Z dostępnych informacji wynika, że Andreas Mogensen i Timothy Peake otrzymali swoje przydziały. Oboje polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w 2015 roku. Misja Duńczyka będzie krótka – we wrześniu 2015 roku wybierze się on na pokładzie kapsuły Sojuz TMA-18M wraz z Siergiejem Wołkowem i turystką Sarah Brightmann i powróci na Ziemię na pokładzie Sojuza TMA-16M po kilkunastu dniach. W tym locie powrotnym na Ziemię wróci Sarah Brightmann oraz Jurij Łonczakow. Co ciekawe, Łonczakow będzie przebywać na ISS od marca 2015 roku a dwóch pozostałych astronautów z jego wyprawy – Scott Kelly i Michaił Kornijenko pozostanie na Stacji aż do marca 2016 roku, czyli przez cały rok. Będzie to pierwsza roczna wyprawa załogowa na ISS. Andreas Mogensen będzie pierwszym Duńczykiem w kosmosie

Gdy Mogensen powróci na Ziemię, będą kończyć się przygotowania do długoterminowej wyprawy Timothy’ego Peake. Brytyjczyk poleci na ISS pod koniec listopada 2015 roku na pokładzie Sojuza TMA-19M i powróci na Ziemię w połowie maja 2016 roku, także na pokładzie Sojuza TMA-19M.  Timothy Peake będzie drugim Brytyjczykiem w kosmosie – pierwszą była Helen Sharman, która w maju 1991 roku odwiedziła rosyjską stację Mir. Jej lot był sponsorowany przez kilka brytyjskich firm – rząd Wielkiej Brytanii nie był z tą wyprawą związany.

W ostatnich miesiącach dużo spekulowano zarówno na temat wyboru Brytyjczyka, jak i Duńczyka do zespołu astronautów ESA. Spekuluje się, czy w pierwszej misji załogowej NASA poza niską orbitę okołoziemską, w skład załogi wejdzie Europejczyk. Czy może nim być Brytyjczyk Timothy Peake? Jest to możliwe, ponieważ brytyjskie fundusze mają być powiązane z budową modułu serwisowego dla kapsuły MPCV Orion.

Z kolei wybór Duńczyka może oznaczać, że w przyszłości ESA może także dokonać selekcji jednego z przyszłych astronautów spośród kandydatów z „mniejszych państw” tej agencji. Czy może to oznaczać, że w przyszłości zespół astronautów ESA zasili także Polak?

{module [346]}

Comments are closed.