Kwiecień i maj 2013 – polskie misje balonowe

0

Pod koniec kwietnia i w maju odbyło się kilka ciekawych misji balonowych, zorganizowanych przez różne grupy. Zapraszamy do przeglądu ich dokonań.

Ten rok obfituje w misje balonowe, realizowane przez różne zespoły z całej Polski. Dokonano już kilku ciekawych osiągnięć, m.in. pobicia rekordu Polski w wysokości lotu balonu oraz lot, w trakcie którego dokonano testu kilku różnych systemów lokalizacji. Ten artykuł opisuje trzy ciekawe misje, które wykonano w kwietniu i maju tego roku. W tym zestawieniu brak misji SEBA-1 i SEBA-2, które opisaliśmy w oddzielnym artykule.

Projekt Stratobalon – Politechnika Rzeszowska (19.04.2013)
Dziewiętnastego kwietnia z lotniska w Mielcu wystartował balon stratosferyczny, zbudowany dzięki pracy dwóch kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Balon dotarł na wysokość 27 km, po czym nastąpiło lądowanie kapsuły i odzyskanie sprzętu. Poniższe nagranie prezentuje dokonania tej misji.

{youtube}Ca4jsBYnxFE{/youtube}
Project Stratobalon – 19.04.2013 / Credits – ebc41sp

{module [346]}

Misja CP21 – miniSAT Festival (11.05.2013)
Zespół Fundacji Copernicus przeprowadził 11 maja 2013 roku swoją misję o oznaczeniu CP21. Na pokładzie gondoli tej wyprawy znalazł się sprzęt będący wynikiem konkursu miniSAT, zbudowany przez uczniów ze Słupska i z Poznania. Do startu doszło z miejscowości Górsk, znajdującej się pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Balon wzniósł się na wysokość 25 km, po czym nastąpiło lądowanie i odzyskanie sprzętu. Poniższe nagranie prezentuje misję CP21.

{youtube}3BaP_FozJ5w{/youtube}
Misja CP21 – 11.05.2013 / Credits – Copernicus Project

Eksperyment PICO (18.05.2013)
W sobotę, 18 maja 2013 roku, doszło do dwóch nietypowych misji balonowych, zrealizowanych przez Tomasza Brola z Gliwic. Tym razem został wykorzystany sprzęt „mikro”, czyli dostępne komercyjnie balony-zabawki oraz dedykowany lekki tracker o masie zaledwie 24 gramów. Łącznie wykorzystano dwa balony, które wzniosły się na niewielką wysokość. Najwyższy pułap lotu, jaki zarejestrowano to 5931 metrów. Te loty były prawdopodobnie przygotowaniem do lotu transkontynentalnego, który Tomasz Brol planuje wykonać w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje wykres zmiany wysokości jednego z balonów eksperymentu PICO.

{module [526]}

Zmiana wysokości lotu balonu PICO-2 / Credits - Tomasz Brol

Comments are closed.