Dwa rozbłyski klasy M (10.05.2013)

0

Dziesiątego maja zarejestrowano dwa rozbłyski klasy M, z których jeden był klasy M3.5. Oba rozbłyski wytworzyła grupa o numerze 1745, znajdująca się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Czy to zapowiedź silniejszych rozbłysków?

Początek maja tego roku to okres wyższej aktywności słonecznej. Co prawda ta aktywność jest wciąż na dość niskim poziomie, jednak odnotowuje się więcej rozbłysków dolnych stanów klasy M, co może być prognostykiem na przyszłość. Ponadto, Słońce staje się wdzięcznym obiektem do obserwacji astronomicznych, także i tych amatorskich.

{module [346]}

Dziesiątego maja zanotowano dwa rozbłyski klasy M. Co ciekawe, oba te rozbłyski pochodziły od grupy 1745, która obecnie znajduje się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Pierwszy z tych rozbłysków był klasy M3.9 i miał maksimum o 02:57 CEST. Jest to trzeci najsilniejszy rozbłysk w tym roku. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk. Co ciekawe, rozbłysk wywołał koronalny wyrzut masy, jednak nie skierowany ku Ziemi.

{youtube}nHVRmqrg3zg{/youtube}

Rozbłysk klasy M3.9 – 10.05.2013 / Credits – NASA, SDO, SolarWatcher

Drugi z rozbłysków był klasy M1.3 a jego maksimum nastąpiło o 14:56 CEST. Ten rozbłysk także wytworzyła grupa 1745. Jest więc dość prawdopodobne, że w ciągu kolejnych dwóch tygodni będziemy obserwować dość aktywną grupę plam słonecznych po stronie Słońca widocznej z Ziemi.  Aktualnie przewiduje się około 35% szans na kolejne rozbłyski klasy M w ciągu najbliższych 48 godzin.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [526]}

Comments are closed.