Statystyka systemów komunikacji dla Cubesatów (2009-2012)

0

Podczas niedawnych warsztatów dotyczących CubeSatów zaprezentowano nieco danych statystycznych odnośnie systemu wykorzystanych systemów komunikacji w tych satelitach. Jak kształtują się te statystyki dla CubeSatów?

CubeSat’y to zminiaturyzowane satelity o ściśle określonych wymiarach i masie. Przykładowo, satelita CubeSat formatu 1U musi mieć wymiary 10x10x11,3 cm i masę mniejszą od 1,33 kg. Takim CubeSatem jest PW-Sat – pierwszy polski satelita.

Każdego roku na orbitę wynosi się przynajmniej kilkanaście CubeSatów. W większości są to satelity edukacyjne, budowane przez studentów kierunków technicznych. Coraz częściej jednak dochodzi do budowy CubeSatów dla celów technologicznych, komercyjnych a nawet artystycznych.

{module [526]}

Wiele CubeSatów korzysta z komercyjnie dostępnych komponentów, w tym systemów komunikacji. Inne zespoły budujące te zminiaturyzowane satelity korzystają natomiast z własnych rozwiązań i często komunikują się ze swoim CubeSatem za pomocą pasm amatorskich. Które z tych rozwiązań jest popularniejsze? 

Podczas niedawnych warsztatów dotyczących CubeSatów, które odbyły się Kalifornii, Bryan Klofas z SRI International przedstawił dane statystyczne dotyczące systemów komunikacji dla tych małych satelitów. Statystyki dotyczą lat 2009 – 2012 i obejmują 49 CubeSatów. Aktualnie (stan na kwiecień 2013) trzynaście z nich jest wciąż aktywnych i wykonuje swoją misją, a dziesięć kolejnych wciąż działa w pewnym stopniu. Spośród nich 60% wykorzystuje amatorskie pasma w okolicach 435 MHz do komunikacji ze stacjami naziemnymi i przesyłu danych.

Prezentację Bryana można ściągnąć z poniższego adresu. Do opracowania tych statystyk wykorzystano także informacje o PW-Sacie.
http://mstl.atl.calpoly.edu/~bklofas/Presentations/DevelopersWorkshop2013/Klofas_Comm_Survey_Presentation.pdf

Jest to bardzo ciekawe podsumowanie obecnych zdolności komunikacyjnych CubeSatów (np. maksymalnej prędkości przesyłu), procedur wymaganych przy użyciu danych częstotliwości oraz wskazanie potencjalnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas rejestracji częstotliwości.

Kolejny CubeSat zostanie wystrzelony już 4 maja. Na pokładzie rakiety Vega znajdzie się estoński ESTCube 1. Będzie to pierwszy satelita tego państwa. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje ESTCube 1.

{module [346]}

Comments are closed.