Bigelow i NASA będą pracować wspólnie nad koncepcją dmuchanej bazy na Księżycu

0

Następuje kolejna odsłona zainteresowania Księżycem przez przedsiębiorstwo z sektora kosmicznego. Tym razem jednak we wspólne prace koncepcyjne zaangażowana będzie także NASA.

Podczas niedawnego spotkania pomiędzy przedstawicielami firmy Bigelow Aerospace i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doszło do zawarcia umowy Space Act Agreement, która dotyczy przeprowadzenia wstępnych studiów nad koncepcją nadmuchiwanej bazy na Księżycu. Bezkosztowa pomoc merytoryczna udzielona firmie Bigelow Aerospace odbywać się będzie dzięki poszerzonej strategii wspierania prywatnych firm z sektora kosmicznego przez agencję NASA. Taki rodzaj wsparcia w wymiarze finansowym znany jest m.in. z programu COTS, dzięki któremu firmy SpaceX i Orbital Sciences Corp. opracowały (w przypadku tej pierwszej) i demonstrują (w przypadku tej drugiej) opracowane systemy transportu ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

{module[346]}

Obecnie najbliższym celem eksploracyjnym Stanów Zjednoczonych wydaje się być załogowy lot do jednej z asteroid bliskich Ziemi (NEA), który poprzedzony zostanie zidentyfikowaniem oraz sprowadzeniem (być może z pomocą Rosjan) odpowiedniego obiektu do punktu L2. Taka misja według aktualnych, wstępnych planów powinna mieć miejsce przed 2025 rokiem. W następnej kolejności, po opracowaniu w międzyczasie odpowiednich technologii (m.in. technologii ochrony astronautów przed efektami długotrwałego pobytu w głębokiej przestrzeni kosmicznej), ludzie najprawdopodobniej trafią na jeden z księżyców Marsa, by potem dokonać pierwszego lądowania na Czerwonej Planecie (po 2030 roku). W tej chwili NASA nie uwzględnia w planach misji załogowych na Księżyc, co nie oznacza jednak, że ludzie ponownie się na nim nie znajdą w najbliższym czasie. Scenariusz powrotu może napisać jedna z bardziej aktywnych firm z sektora kosmicznego – Bigelow Aerospace.

Posiadająca swoją siedzibę w Las Vegas firma Bigelow Aerospace założona zostało przez właściciela sieci hotelów – Roberta Bigelowa, który przeznaczył część swojego prywatnego kapitału (do tej pory ok. 200 mln dolarów) na stworzenie inicjatywy w zamyśle zmieniającej kształt turystyki kosmicznej oraz charakter udziału prywatnych przedsiębiorstw w działaniach ponad ziemską atmosferą. Firma Bigelow Aerospace wyspecjalizowała się w technologii dmuchanych modułów, z których można utworzyć prywatną stację orbitalną czy – według ostatniego porozumienia z NASA – także bazę na Księżycu.

Zawarte porozumienie na rozwój koncepcji bazy księżycowej jest w prawdzie bezkosztowe, jednak w przyszłości mogą pojawić się kontrakty na kolejne, bardziej zaawansowane prace, tak jak stało się w styczniu tego roku, kiedy ogłoszono, że nadmuchiwany moduł wyprodukowany przez firmę Bigelow Aerospace zostanie podłączony pod koniec 2015 roku do stacji ISS. Kontrakt na wstępne prace nad eksperymentalnym modułem BEAM opiewa na 17,8 mln dolarów. Tym samym firma Roberta Bigelowa otworzyła sobie kolejne drzwi, dzięki czemu rozwijanie kolejnych inicjatyw stanie się możliwe.

{module[346]}

Przypomnijmy, że celem tej firmy jest zbudowanie własnej orbitalnej stacji kosmicznej Alpha, złożonej z modułów opracowanych i przetestowanych na podstawie Genesis I i II. Dzięki wykorzystaniu technologii dmuchanych modułów cała konstrukcja będzie bardzo lekka, a więc także tańsza w budowie i eksploatacji od stosowanych obecnie rozwiązań. Pojedynczy moduł BA-330 będzie miał 330 m3 pojemności, a przypomnijmy, że ISS obecnie ma łączną pojemność ok. 800 m3, zatem już trzy połączone moduły  BA-330 pozwolą stworzyć konstrukcję przewyższające swą wielkością stację ISS. Zbudowana przez Bigelowa stacja może służyć nie tylko turystom kosmicznym, ale także prywatnym przedsiębiorstwom oraz państwowym agencjom kosmicznym. Dzięki „wypożyczaniu” przestrzeni wewnątrz stacji powinno być możliwe osiągnięcie dużo niższych kosztów pobytu odpowiedniej kadry naukowców i badaczy.

Jak zaznacza założyciel firmy, Robert Bigelow, plany budowy bazy na księżycu były kreślone od wielu lat, jednak dopiero teraz będą one wykonywane na wysokim poziome wspólnie z ekspertami z agencji NASA. Pierwszy etap studiów nad koncepcją księżycowej bazy zbudowanej z nadmuchiwanych modułów ma potrwać 100 dni, drugi natomiast 120 dni. Prace finansowane będą ze środków własnych Bigelow Aerospace.

Źródło: SIN

{module [526]}

Makieta bazy firmy Bigelow Aerospace na Księżycu / Credits: Bigelow Aerospace

Comments are closed.