Rusza portal pogody kosmicznej ESA

0

Dziś rusza portal pogody kosmicznej, którego operatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna. Ten portal jest częścią programu Space Situational Awareness, w którym uczestniczy Polska.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) od 2008 roku realizuje ciekawy i ważny program, którego celem jest zdobywanie większej wiedzy o otoczeniu, w którym przebywa Ziemia. Ten program nazywa się Space Situational Awareness (SSA).

Program SSA dotyczy wykrywania, obserwacji i śledzenia satelitów, „kosmicznych śmieci” oraz planetoid mogących zagrozić naszej planecie. SSA to także pomiary dot. „pogody kosmicznej”, czyli m.in. detekcji zmian wywołanych przez aktywność słoneczną.

Realizacja programu opcjonalnego SSA rozpoczęła się w 2008 roku. Obecnie rozpoczyna się druga faza programu, obejmująca lata 2013-2016. Program SSA składa się z trzech elementów: Space Weather (SWE – obejmuje systemy badające wpływ pogody kosmicznej na infrastrukturę satelitarną i naziemną), Near-Earth Objects (NEO – monitorowanie zagrożeń np. spowodowanych przez asteroidy i meteoryty) i Space Surveillance and Tracking (SST – obejmuje monitorowanie obiektów w przestrzeni kosmicznej przy pomocy technologii radarowych oraz optycznych). Swój udział Polska zadeklarowała we wszystkich z tych trzech elementów.

Dziś (03.04.2013) rusza portal „pogody kosmicznej”, czyli komponentu SWE. Portal będzie głównie prezentować najnowsze dane związane ze Słońcem i efektami geomagnetycznymi wywołanymi przez zjawiska słoneczne. W tej chwili na stronie SWE jest dostępnych kilka podstawowych informacji związanych z „pogodą kosmiczną” – w przyszłości ma to być bardziej rozbudowany portal, prezentujący informacje z sensorów naziemnych oraz tych umieszczonych w przestrzeni kosmicznej. Przykładowo, ESA postuluje zbudowanie nowych sond, które umieszczono by w punktach L4 i L5 układu Ziemia-Słońce. Dzięki temu jakość danych dotyczących „kosmicznej pogody” wyraźnie by wzrosła.       

Adres do portalu to: http://swe.ssa.esa.int/web/guest

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.