Opportunity: pierwsza połowa marca

0

Wraz z drugą połową marca łazik “Opportunity” zmierza na południe.

Łazik “Opportunity” eksploruje w dalszym ciągu “Cape York”.

28 lutego oprogramowanie pokładowe łazika wykonało “ciepły” reset przy próbie dokonania zapisu do pamięci Flash. Zjawisko to było podobne do tego, którego doświadczał łazik “Spirit”, gdy dochodziło do uszkodzenia bloku kontrolnego systemu plików pamięci flash. Reset spowodował przerwanie trwających zadań i wejście w tryb “auto”. Oznacza to codzienne wybudzanie się łazika i nawiązywanie sesji łączności w pasmach X i UHF, ale bez prowadzenia pomiarów naukowych.

Kolejnego dnia (sol 3236.) odnotowano błąd w układzie anteny pasma X, ale był to błąd spodziewany w wyniku wcześniejszego resetu. Drugiego marca obsługa robota przesłała do niego komendy niwelujące błąd, a także nowe instrukcje i rozkaz ich wykonania.  Komendy zostały wykonane prawidłowo i “Opportunity” ponownie działa pod kierunkiem swojego głównego programu. Monitorowane jest zachowanie pamięci flash. Jeśli błędy z nią związane powtórzą się, najpewniej zostanie wykonane formatowanie pamięci flash, jak zrobiono to w przypadku “Spirita”.

4 marca (sol 3239.) łazik powrócił do wykonywania badań naukowych. Dokonano krótkich pomiarów spektrometrem APXS celu “Lihir”, następnie wykonano jego zdjęcia mikroskopem obrazującym i ponownie użyto APXS, ale tym razem dane zbierano dłuższy czas.

Następnego dnia łazik przemieścił się 33 metry na południe, z powrotem w stronę miejsca o roboczej nazwie “Kirkwood”. Na koniec dnia przebieg robota wynosił 35615,79 metra.

9 marca ponownie odnotowano pewne problemy z pamięcią flash, ale innej natury niż te z 28 lutego. Obsługa robota stara się dociec przyczyn. Dwa dni później łazik przejechał kolejne 920 centymetrów, wracając do “Kirkwood”. Będzie teraz prowadził dokładniejsze obserwacje tworów geologicznych tam zaobserwowanych, tzw. “newberries”.

Na dzień 12 marca, tj. sol 3247, ogniwa słoneczne “Opportunity” wytwarzały 483 Wh energii elektrycznej, przy tau 0,863 i zapyleniu 0,598. Odometr wskazuje 35625 metry i 3 centymetry.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.