Race To Mars – pierwsze kroki w grze

0

Grę Race To Mars tworzy opolska firma INTERMARUM. Przedstawiciele Kosmonauta.net uczestniczą przy projektowaniu tej gry jako doradcy naukowo-techniczni. Wspólnie zamierzamy zbudować grę, która przedstawia obraz współczesnego sektora kosmicznego oraz kierunku, w którym ta gałąź przemysłu może się rozwinąć.

Poniższy opis to wstępna koncepcja – wiele szczegółów może się jeszcze zmienić.

Race To Mars to turowy manager firmy z branży kosmicznej. Gracz wciela się w szefa nowo powstałej firmy z sektora kosmicznego. Długofalowym celem gry jest założenie kolonii na Marsie przed konkurencją. Zanim jednak będzie to możliwe, upłyną lata prac badawczo-rozwojowych, kontraktów, misji, projektów oraz zdarzeń losowych i niepowodzeń.

Początek będzie skromny. Gracz będzie mógł wybrać jedną z dwóch lub trzech podstawowych branż technologii, w której rozpocznie swoją działalność. Z uwagi na dość ograniczone fundusze gracz na początku będzie prawdopodobnie mógł zająć się jedynie konstrukcją małej rakiety nośnej lub platformy satelitarnej. Opracowanie tych technologii będzie możliwe dzięki zatrudnieniu odpowiedniej kadry.

Gdy technologie będą gotowe gracz zacznie konkurować na rynku o kontrakty. Większość z nich – tak jak w obecnym sektorze kosmicznym – pochodzić będzie od komercyjnych zleceniodawców (np. nowy satelita obserwacji ziemi lub telekomunikacyjny). Inne kontrakty będzie można uzyskać od narodowej agencji kosmicznej i/lub sektora wojskowego. Niektóre z tych kontraktów będzie cechować wyższy poziom zaawansowania technologicznego – gracz nie będzie mógł ich zdobyć bez opracowania oraz demonstracji wymaganych technologii.

W trakcie postępu gry gracz może doświadczyć niepowodzeń, które będą mieć różny wpływ na dalszy rozwój jego/jej firmy. Przykładowo, zakończony niepowodzeniem testowy lot rakiety może przynieść pozytywne wyniki dla rozwoju technologii rakietowych, gdyż kadra firmy znajdzie poważny błąd w projekcie. Z drugiej strony, niepowodzenie w locie takiej rakiety z komercyjnym satelitą może oznaczać utratę pozycji firmy gracza na rynku. Gracz będzie często musiał wybrać jedną z dwóch opcji – wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania, które może zawierać nieznane błędy albo kontynuacja prac rozwojowych dla ograniczenia ryzyka.

Wcześniej czy później gracz zacznie prace nad technologiami załogowymi. Te (poza suborbitalną turystyką kosmiczną) będą bardziej kosztowne i skomplikowane. W wielu przypadkach gracz będzie mógł mieć kilka opcji rozwoju technologii, ale dostępnych funduszy będzie jedynie na rozpoczęcie jednego programu. W którą stronę gracz podąży? Częściową odpowiedź będzie można uzyskać obserwując swoją konkurencję oraz dostępne analizy rynku, które czasem poprawnie, czasem nie, prognozować będą kierunki dalszego rozwoju.

Nie zawsze gracz będzie musiał opracowywać wszystkie technologie i rozwiązania samodzielnie. Czasem możliwy będzie zakup licencji na daną technologię albo i cały produkt. Przykładowo, chcąc dokonać misji demonstracyjnej nowego satelity gracz będzie mógł zakupić jedną z rakiet dostępnych na rynku i przeprowadzić swoją misję. Znów inspiracją w tym przypadku jest obecny stan sektora kosmicznego, w którym wiele firm konkuruje ze sobą w danym segmencie, np. rakiet nośnych czy platform satelitarnych.

Cechą unikalną tej gry jest powiązanie kwestii globalnej współczesnego sektora kosmicznego z graczem. Dotychczas wiele gier skupiało się jedynie na USA czy ewentualnie ZSRR/Rosji. W przypadku Race To Mars gracz może wybrać państwo, w którym znajdzie się siedziba jego/jej firmy, co oznacza pewne lokalne aspekty w grze, ale konkurować będzie często z firmami z innych państw. Ta „regionalizacja” może odpowiadać współczesnej charakterystyce przemysłu kosmicznego, gdzie wskutek różnych praw i kwestii finansowych niektóre firmy mogą mieć łatwiejszy dostęp do lokalnych rynków (np. w USA) i utrudniony do innych (np. w Chinach). Tę kwestię szczególnie będzie widać w przypadku kontraktów wojskowych.

Powyższy opis może się zmienić w trakcie dalszych etapów projektowania gry Race To Mars. Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem większej ilości szczegółów na temat tej gry skontaktuj się z głównym projektantem gry – Szymonem Janusem za pomocą adresu email s.janus (at) intermarum.com.

Dowiedz się więcej

O INTERMARUM
INTERMARUM to niezależne studio gier, założone w 2010 roku w Opolu, uroczym mieście południowo-zachodniej Polski. Nasz zespół składa się z niewielkiej, ale doświadczonej grupy twórców gier, którzy połączyli siły, żeby produkować gry najlepszej jakości, bez kompromisów.

Naszym celem jest tworzenie gier, które łączą najlepsze elementy różnych gatunków, co pozwala nam wyróżnić się wśród gier głównego nurtu. Dążymy do wysokiej jakości i wyrazistej mechaniki gry, które dostarczają unikatowych wyzwań dla graczy.

Nasze produkcje opieramy na silniku Unity3D, jednym z wiodących silników multiplatformowych na świecie.

Obrazy w galerii tego artykułu prezentują jedną z grafik, która powstała na potrzeby gry Race To Mars. W najbliższych kilkunastu dniach prawdopodobnie dojdzie do publikacji kolejnych grafik związanych z tą grą.

Jedna z wersji okładki gry / Credits - INTERMARUM

Comments are closed.