Powrót kapsuły Dragon po misji SpaceX CRS-2 na ląd

0

W kilkanaście godzin po wodowaniu kapsuły Dragon u wybrzeży Kalifornii nastąpiło jej przeniesienie na ląd. Zakończono także prace związane z zabezpieczeniem ładunku, który powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły.

Dragon powrócił na Ziemię 26 marca o 17:34 CET. Wodowanie nastąpiło u wybrzeży Kalifornii, po czym miało miejsce szybkie i sprawne podjęcie kapsuły. Misja SpaceX CRS-2 zakończyła się powodzeniem, udowadniając już po raz drugi, że komercyjne firmy sektora kosmicznego dysponują już technologią potrzebną do transportu i sprowadzania ładunku z niskiej orbity wokółziemskiej (LEO).

W kilkanaście godzin po wodowaniu nastąpiło przetransportowanie Dragona na ląd. Poniższe nagranie prezentuje wpłynięcie okrętu z kapsułą Dragon do portu. Nastąpił także rozładunek kapsuły, choć część eksperymentów (szczególnie próbki biologiczne) została już wcześniej przetransportowana do laboratoriów.

{module [526]}

{youtube}SZNDaaBijk0{/youtube}
Transport kapsuły Dragon na ląd / Credits – SpaceVidsNet, NASA TV

Kolejna misja kapsuły Dragon planowana jest na nie wcześniej niż 28 listopada. Niewykluczone są jednak pewne opóźnienia (do początku przyszłego roku). W tym locie zostanie wykorzystana rakieta Falcon 9 w wersji v1.1, która ma się charakteryzować lepszymi osiągami. W rakiecie tej wersji zostaną wykorzystane silniki Merlin 1D, a pierwszy stopień będzie dłuższy. Powinno to zwiększyć możliwą masę ładunku dostarczanego na LEO.

Firma SpaceX planuje zaprezentować jeszcze przed końcem roku kapsułę „Dragon 2.0”. Ta wersja kapsuły powinna mieć zwiększoną ładowność o kilka ton, być wyposażona w okna oraz być może być przystosowana do lądowania, a nie wodowania. Tę wersję kapsuły można interpretować jako kolejny krok firmy SpaceX do budowy załogowego pojazdu, zdolnego do transportu ludzi na orbitę i bezpiecznego powrotu na Ziemię. 

(SpaceX)

{module [346]}

Comments are closed.