Uzyskano pierwszy fix z satelitów Galileo

0

Europejski cywilny system nawigacji satelitarnej Galileo dokonał ważnego osiągnięcia – po raz pierwszy uzyskano precyzyjną pozycję, tzw. fix.

System Galileo to „europejski odpowiednik amerykańskiego GPS”, ale o cywilnym przeznaczeniu. Budowa systemu Galileo trwa od 2003 roku i aktualnie kolejne satelity są wysyłane na orbitę. Obecnie (marzec 2013) na orbicie przebywają cztery satelity systemu Galileo – docelowo będzie ich trzydzieści. Dwa pierwsze satelity systemu Galileo (tzw. „wstępnej operacyjności”) umieszczono na orbicie w październiku 2011 roku, kolejne dwa – rok później. W tym roku na orbitę powinny zostać wysłane cztery satelity Galileo, które będą w pełni operacyjne.

Cztery satelity systemu Galileo pozwalają na uzyskanie precyzyjnej pozycji dla odbiorcy sygnału, czyli w żargonie technicznym tzw. fix. Do uzyskania tego pierwszego fixu doszło 12 marca, po kilku miesiącach testów obecnej na orbicie konstelacji satelitów. Za pozycję wybrano jedno z laboratoriów ESA, umieszczone w Holandii w ośrodku ESTEC. Uzyskana dokładność pozycji wyniosła pomiędzy 10 a 15 metrów, co było wartością oczekiwaną dla dostępnego sygnału jedynie z czterech satelitów.

Aktualnie przewiduje się, że wstępne wejście systemu Galileo na rynek usług satelitarnych nastąpi w 2014 roku. W kolejnych latach jakość pozycjonowania systemu Galileo będzie rosnąć, zapewniając tym samym globalny dostęp do cywilnego systemu nawigacji satelitarnej. W budowie systemu Galileo uczestniczy także Polska a jeden z satelitów tej konstelacji będzie nosić imię “Zofia”.

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.