Thales Alenia Space wkracza na rynek rosyjski

0

Firma Thales Alenia Space postanowiła mocniej zaakcentować swoją działalność na rynku rosyjskim. Wraz z jedną z rosyjskich firm utworzona zostanie działalność typu joint venture, która ma skupić się na produkcji satelitów.

Thales Alenia Space (TAS) to jeden z europejskich „prime”, będący dużym integratorem satelitów. TAS jest głównie francuskim i włoskim koncernem, choć jej spółki zależne są obecne w wielu innych państwach europejskich. Działalność TAS jest najbardziej znana w sektorze satelitów telekomunikacyjnych – każdego roku przynajmniej  kilka dużych satelitów telekomunikacyjnych zbudowanych na platformach tej firmy jest wynoszonych na orbitę geostacjonarną. Aktualnie TAS zatrudnia ponad siedem tysięcy pracowników i ma swoje biura w wielu państwach, także poza Europą.

Pod koniec lutego pojawiła się nieoficjalna informacja, że TAS planuje mocniej zaakcentować swoją działalność na rosyjskim rynku kosmicznym. Wraz z rosyjską firmą „ISS-Reshetnev” TAS utworzy działalność typu joint-venture, która ma się skupić na produkcji satelitów. Ta rosyjska firma może pochwalić się znacznym udziałem w budowie satelitów tego państwa, w szczególności tych telekomunikacyjnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że początkowo ta nowo utworzona spółka ma się skupiać na budowie satelitów telekomunikacyjnych dla zaspokojenia potrzeb rosyjskiego rynku. 

{module [346]}

W ostatnich tygodniach pojawia się wiele informacji dotyczących rosyjskiego sektora kosmicznego. Można z nich wysnuć wniosek, że Rosja aktualnie próbuje zyskać dostęp do najnowocześniejszych technologii, albo poprzez bezpośredni zakup, albo w formie działalności typu joint-venture. Jeśli te działania okażą się skuteczne, to w perspektywie kilkunastu lat rosyjskie podmioty mogą zacząć oferować produkty zaawansowanych technologii kosmicznych nie tylko na rodzimy rynek, ale być może także i na okoliczne państwa. Warto tu zauważyć, że w ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie technologiami kosmicznymi wśród państw Środkowej Azji – Rosja dla nich może być ciekawym partnerem. Ponadto, z uwagi na m.in. niższe koszty produkcji, jest także możliwe, że rosyjskie produkty – zbudowane przy wsparciu takich firm jak TAS – mogą zacząć odgrywać coraz większą rolę na ogólnoświatowym rynku kosmicznym.

(PBdS)

Comments are closed.