Nowa kampania cubesatowa w ESA

0

Biuro Edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej ogłosiło konkurs “Fly Your Satellite”. Konkurs skierowany jest do studentów, którzy już prowadzą zaawansowane prace nad własnym satelitą. Nagrodą w konkursie będzie wystrzelenie cubesatów trzech najlepszych zespołów.

Do konkursu można zgłaszać się do pierwszego marca 2013 roku. Szczegóły na temat wysłania aplikacji można znaleźć w następującym dokumencie. Do konkursu mogą przystąpić zespoły studenckie, których projekty są już realizowane w zaawansowanym stopniu. ESA wymaga, aby model lotny satelity został złożony do czerwca 2013 roku.

Konkurs będzie odbywał się w trzech kolejnych fazach: 1. Build Your Satellite, 2. Test Your Satellite 3. Ticket to Orbit. W ramach pierwszej fazy zespoły mają zakończyć budowę satelity i dostarczyć go do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cała dokumentacje ma zostać wykonana zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez ESA. Specjaliści z agencji wybiorą najlepsze projekty do dalszych testów.

W ramach fazy drugiej studenci będą mogli testować własnego satelitę w laboratoriach agencji. ESA udostępni komorę ciśnieniową i przeprowadzi testy wibracyjne. W tej chwili nie wybrano jeszcze ani rakiety nośnej, ani docelowych parametrów orbity – dlatego testy będą robione pod kątem różnych scenariuszy.

W ramach trzeciej fazy ESA pomoże przy ostatecznych przygotowaniach do wystrzelenia satelitów. Lot odbędzie się wyłącznie wtedy, gdy studenci dokonają wszystkich koniecznych rejestracji (m.in zarezerwowanie częstotliwości w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej oraz Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej, jak i zarejestrują satelitę w ONZ-owskim Rejestrze Obiektów Wyniesionych w Kosmos (UNOOSA).

{module [346]}

Studenci będą musieli sami znaleźć finansowanie na większość projektu. ESA opłaci jedynie:

  • warszaty cubesatowe w centrum ESTEC w Holandii
  • dostęp do sprzętu testowego
  • pracowników agencji pomagających studentom w ramach trzech faz

Cubesat to międzynarodowy standard satelity edukacyjnego opracowany przez Politechnikę Kalifornijską. Wymiary wynoszą 10x10x11,3 cm, zaś masa około 1 kilograma. Pierwszy polski satelita, wystrzelony na początku 2012 roku PW-Sat, został zbudowany na bazie tego standardu.

(ESA)

Comments are closed.