Ogłoszenie działalności firmy Deep Space Industries

0

Nastąpiło ogłoszenie działalności firmy Deep Space Industries, która zamierza pozyskiwać surowce naturalne z planetoid. Pierwsze misje są planowane już na 2015 rok. Czy to konkurencja dla Planetary Resources?

W kwietniu 2012 roku upubliczniono działalność firmy Planetary Resources (PR), która docelowo zamierza pozyskiwać surowce naturalne z obiektów bliskich Ziemi (NEO). Na początku 2013 roku ogłoszono działalność potencjalnej konkurencji dla PR. Firma nosi nazwę Deep Space Industries (DSI) i planuje wykonać pierwsze loty swoich małych bezzałogowych sond już w 2015 roku.

DSI zamierza dokonać coraz bardziej skomplikowanych lotów do planetoid typu NEO za pomocą małych bezzałogowych sond o nazwie FireFly i DragonFly. Te sondy by były wynoszone w przestrzeń kosmiczną jako ładunek dodatkowy. Obie serie sond bazują na intensywnie rozwijanych dziś technologiach małych satelitów.

{module [346]}

Pierwsze misje pojazdów FireFly są planowane już na 2015 rok. Będą to małe sondy, o masie około 25 kg a czas misji będzie planowany na około 2 do 6 miesięcy. Od 2016 roku mają rozpocząć się wyprawy większych sond DragonFly (masa około 32 kg), które mają sprowadzić do około 65 kg materiału z planetoidy w czasie 2 – 4 lat.

W dalszej przyszłości DSI zamierza zacząć przetwarzać materiały już na miejscu, co według tej firmy przyniosłoby duże korzyści finansowe i organizacyjne. Do przetwarzania surowców DSI planuje wykorzystać technologie związane z drukowaniem 3D.

Komentarz autora
W ostatnich latach – prawdopodobnie częściowo dzięki strategii NASA o nazwie Flexible Path – obserwujemy zwiększone zainteresowanie planetoidami typu NEO. Jednocześnie, ziemskie zasoby wielu ważnych dla przemysłu metali (takich jak platyna) są ograniczone i być może w perspektywie kilkunastu lat dojdzie do problemów z ich pozyskiwaniem. Alternatywą, choć nie pozbawioną wielu poważnych problemów natury technicznej, jest pozyskiwanie zasobów z małych planetoid typu NEO. Warto tu zauważyć, że praktycznie każdego dnia przynajmniej kilka NEO przebywa w odległości do kilkunastu dystansów pomiędzy Ziemią a Księżycem – teoretycznie jest więc sporo obiektów, z których można pozyskiwać surowce.

Dwie firmy w tej samej „niszy” mogą stanowić dla siebie pewnego rodzaju konkurencję, co w przypadku nie istniejącej jeszcze gałęzi przemysłu może oznaczać „wyścig”  po pierwszą demonstrację technologii, pierwszą misję, pierwszy lot z pozyskaniem surowców. Oczywiście zarówno PR jak i DSI wiele ryzykują – zarówno w kwestiach finansowych (brak klientów, brak przychodów) jak i technologicznych (trudności z opracowaniem poszczególnych technologii).  Podsumowując, dopiero za kilka lat będzie można ocenić na ile plany obu tych firm są dobrze opracowaną strategią rozwoju, a na ile kreatywnym zabiegiem marketingowym.  

Sonda DragonFly zbliża się do małej planetoidy / Credits - DSI

Comments are closed.