NASA i ESA podpisały umowę ws modułu serwisowego dla Oriona

0

NASA podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną umowę o współpracy przy statku kosmicznym Orion. Szczegóły zostały podane wczoraj na konferencji w Centrum Kosmicznym im. Johnsona. W ramach umowy ESA zbuduje dla amerykańskiego Oriona moduł serwisowy bazujący na konstrukcji statku transportowego ATV.

W konferencji prasowej uczestniczyli William Gerstenmaier, administrator NASA ds. lotów załogowych, Thomas Reiter, dyrektor ESA ds. lotów załogowych, Mark Geyer, menadżer projektu Orion oraz Bernardo Patti, dyrektor ds. europejskich operacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zgodą na europejski udział w programie Orion została podjęta podczas Rady Ministerialnej członków ESA w Neapolu w listopadzie zeszłego roku. W ciągu dwóch miesięcy uzgodniono szczegóły współpracy:

  • ESA dostarczy moduły serwisowe do dwóch obecnie rozpisanych misji pojazdu Orion. Będą to EM-1 (Exploration Mission 1), czyli siedmiodniowy lot bezzałogowy kapsuły na wokółksiężycowej trajektorii w 2017 roku oraz EM-2, załogowy lot Oriona na orbitę Księżyca w 2021 roku.
  • Moduł serwisowy (SM) będzie zapewniał paliwo, zasilanie, kontrolę termiczną, jak i wodę i atmosferę dla kapsuły. Element zbudowany zostanie na bazie modułu serwisowego bezzałogowego statku kosmicznego ATV, który już trzykrotnie został użyty w misjach logistycznych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na ten rok zaplanowano lot kapsuły ATV o imieniu Albert Einstein, zaś w 2014 roku ma odbyć się ostatni lot pojazdu (Georges Lemaître).
  • Nie zostały podane żadne szczegóły na temat ewentualnego udziału europejskiego astronauty w misji EM-2. Thomas Reiter, były astronauta ESA, stwierdził, iż będzie na ten temat jeszcze rozmawiał z Williamem Gerstenmaierem. Można się spodziewać, iż Europejczycy będą mocno lobbowali w tej sprawie.

W 2014 roku podczas pierwszej, testowej misji kapsuły Orion, EFT-1 (Exploration Flight Test 1) NASA sama dostarczy moduł serwisowy. ETF-1 zostanie wystrzelony przy pomocy rakiety Delta IV Heavy. Późniejsze misje eksploracyjne będą polegać na nowej ciężkiej rakiecie SLS.

(NSF)
ESA zbuduje moduł serwisowy (jaśniejszy kolor) / Credits: NASA

Comments are closed.