MSL – wybór pierwszej skały do wiercenia

0

Zespół naukowców i inżynierów wybrał pierwszą skałę do wiercenia dla łazika Mars Science Laboratory. Do wiercenia powinno dojść w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch.

Trwa misja łazika Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” na dnie krateru Gale. Aktualnie (styczeń 2013) łazik przebywa w obszarze Glenelg w małej depresji o nazwie Yelloknife Bay. To właśnie w tym obszarze dokonane zostanie pierwsze wiercenie skały marsjańskiej.

Na początku stycznia MSL wykonał pierwsze oczyszczenie powierzchni marsjańskiej skały z pyłu. Na cel wówczas wybrano skałę, na której łatwo było zademonstrować działanie systemu usuwania pyłu. Skałę nazwano „Ekwir_1”. Był to jednocześnie etap przygotowań do pierwszego wiercenia.

W międzyczasie trwała selekcja skały do wiercenia. Wybór skały nastąpił 7 stycznia, po przeanalizowaniu kilku kandydatów. Nazwa skały nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości – wg niektórych źródeł nie jest to „Ekwir_1”.

Po wierceniu skały zostanie przeprowadzone porównanie uzyskanych wyników (np. twardość) z ziemskimi odpowiednikami. Zanim rozpoczęła się wyprawa tego łazika, przez lata mały zespół naukowców budował bazę porównawczą – ze skałami zawierającymi się od „miękkich” glin aż po „twarde” bazalty.

W tej chwili jeszcze nie wiadomo kiedy nastąpi pierwsze wiercenie – powinno to nastąpić do dwóch tygodni. To wiercenie skały będzie przeprowadzone bardzo ostrożnie i będzie głównie służyć celom demonstracyjnym. Także i kolejne 2-4 wiercenia będą miały na celu weryfikacje działania tego systemu oraz dodatkowe oczyszczenie z potencjalnych ziemskich zanieczyszczeń.

(NASA, JPL)

Instrumenty na ramieniu łazika MSL, w tym system do wierceń skał / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.