Księżyc z wysokości 10 km

0

NASA opublikowała nagranie z jednej z księżycowych sond GRAIL. Na nagraniu można zobaczyć Księżyc z wysokości około 10 km. Nagranie zostało wykonane trzy dni przed uderzeniem tych sond w powierzchnię Srebrnego Globu.

Misja sond GRAIL (nazwanych “Ebb” i “Flow”) zakończyła się 17 grudnia 2012 roku. Sondy GRAIL krążyły dookoła Srebrnego Globy przez prawie rok. Celem tej wyprawy było wykonanie mapy pola grawitacyjnego Księżyca oraz (pośrednie) badanie struktury wewnętrznej naszego jedynego naturalnego satelity.

Na cel końca misji GRAIL wybrano wzgórze w północnych rejonach Srebrnego Globu, pomiędzy kraterami Philolaus D i Mouchez D. Miejsce uderzenia zostało nazwane Sally Ride Impact Site, na cześć astronautki dr Sally Ride, która zmarła w zeszłym roku. Uderzenie obu sond nastąpiło o godzinie 23:28 CET, z odstępem około 20 sekund.

Na trzy dni przed uderzeniem w Księżyc, jedna z sond GRAIL wykonała nagranie widoku z orbity. W momencie wykonania nagrania sondy GRAIL przebywały na orbicie o wysokości zaledwie 10 km. Tak niska orbita jest możliwa, gdyż Księżyc posiada jedynie szczątkową atmosferę (pomiędzy 10-10 a 10-7 Pascala), jednak nie jest stabilna w dłuższym okresie czasu. Poniżej prezentujemy to nagranie, wykonane ze zdjęć z detektora MoonKAM, który miał cel edukacyjny. 

{youtube}PODCa9sA34A{/youtube}
Widok Księżyca z wysokości 10 km / Credits – JPLnews

W sierpniu 2013 roku w kierunku Srebrnego Globu powinna wystartować kolejna misja bezzałogowa – Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE). Celem tej wyprawy będą pomiary cienkiej księżycowej atmosfery oraz pyłu w otoczeniu naszego jedynego naturalnego satelity. W tym roku powinno także dojść do startu chińskiego łazika księżycowego Chang’e 3.

(NASA)

Comments are closed.