Cztery lata Kosmonauta.net

0

Mijają właśnie cztery lata od momentu założenia serwisu Kosmonauta.net. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny!

Od momentu, kiedy uruchomiliśmy stronę www.kosmonauta.net mijają właśnie cztery lata. Od stycznia 2009 roku napisaliśmy już prawie pięć tysięcy artykułów (prawdopodobnie tę “barierę” przekroczymy pod koniec lutego). Od stycznia 2009 roku nieprzerwanie publikujemy artykuły, będąc często jedynym polskojęzycznym źródłem informacji. W tych pięciu tysiącach artykułów znajduje się opis współczesnego sektora kosmicznego – zarówno związanego z najbardziej widocznymi aspektami astronautyki (np. loty załogowe czy starty rakiet) a także i z tymi “niszowymi” (np. rozwój technologii, kwestie związane z Polską).

Od 2009 roku Kosmonauta przeszedł dwie gruntowne zmiany wyglądu. Kosmonauta w wersji “1.0” działał do połowy 2010 roku, kiedy to nastąpiła zmiana do wersji “2.0”. Ostatnią zmianę wyglądu i funkcjonalności (wersja “3.0”) wykonaliśmy w październiku zeszłego roku i aktualnie kończymy modyfikacje niektórych elementów nowej strony. Dokonaliśmy także częściowej integracji z Polskim Forum Astronautycznym.

Rezultaty naszej aktywności zaczynają przybierać już dość duże rozmiary. Przykładowo, w grudniu zeszłego roku nasz serwis odwiedziło ponad 50 tysięcy unikalnych gości, co jest dużą wartością jak na “niszową” stronę internetową. Większość gości naszej strony pochodzi z Polski, aczkolwiek głównie dzięki dedykowanej stronie anglojęzycznej zauważalny jest rosnący udział internautów z zza granicy. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda się nam poprawić te statystyki.

W cieniu tych wydarzeń trwa rozwój innych aspektów działalności pod szyldem Kosmonauta.net. Rok temu, w styczniu 2012 roku zakończyliśmy proces transformacji naszej działalności do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dzięki czemu jesteśmy gotowi do sprawnego wspierania i tworzenia różnych inicjatyw z sektora kosmicznego. Ponadto, coraz częściej uczestniczymy w wydarzeniach związanych z sektorem kosmicznym, zarówno w ujęciu globalnym (np. International Astronautical Congress) jak i krajowym (np. warsztaty dotyczące obserwacji Ziemi). Aktualnie mniej więcej 1/3 naszej działalności jest bezpośrednio związana ze stroną Kosmonauta.net – o pozostałych naszych działaniach niebawem będzie można przeczytać na naszej dedykowanej stronie biznesowej.

W ciągu ostatnich czterech lat Kosmonauta.net wspierał ważne dla Polski inicjatywy związane z sektorem kosmicznym. Najważniejszą z nich była akcja poparcia dla wejścia naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podczas której byliśmy odpowiedzialni za szereg działań większego zespołu z różnych środowisk. Ta akcja zakończyła się sukcesem i mogła w pewnym stopniu przyczynić się do pomyślnego zakończenia procesu integracji Polski z ESA. Mamy nadzieję, że w przyszłości wciąż będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w podobnych zadaniach, z których skorzysta cały polski sektor kosmiczny – w tym i ten częściowo i całkowicie “amatorski”.

Dziękujemy za odwiedziny i komentarze. Bez Was – czytelników serwisu Kosmonauta.net – wiele z naszych osiągnięć nie byłoby możliwych do zrealizowania. Mamy nadzieje, że pozostaniecie z nami przez kolejne lata naszej działalności.

 {module [346]}

Comments are closed.