Modyfikacja umowy pomiędzy SpaceX a Orbcomm Inc.

0

Pod koniec grudnia zeszłego roku doszło do ogłoszenia renegocjowanego kontraktu pomiędzy firmą Space Exploration Technologies (SpaceX) a firmą Orbcomm Inc. na wyniesienie kilkunastu satelitów komunikacyjnych.

Umowa pomiędzy dwiema firmami opiewa na 42,6 mln dolarów i dotyczy wyniesienia osiemnastu satelitów Orbcomm drugiej generacji (OG2) za pomocą dwóch rakiet Falcon 9. Ładunki wyniesione zostaną na orbitę pomiędzy 2013 i 2014 rokiem. Pierwsze osiem satelitów ma zostać wystrzelonych w połowie obecnego roku, a następne dziesięć sztuk w drugim kwartale przyszłego roku.

Oryginalna umowa z sierpnia 2009 roku zakładała wyniesienie ładunków za pomocą zmodyfikowanych rakiet Falcon 1e, jednak firma SpaceX zarzuciła ich produkcję na rzecz bardziej priorytetowych projektów. W związku z tą sytuacją obie firmy renegocjowały umowę i ogłosiły osiągnięty konsensus 21 grudnia 2012 roku.

Oryginalny kontrakt opiewał na 46,6 mln dolarów. Osiągnięcie przez obie firmy porozumienia oznacza podtrzymanie zaufania, jakim firmę SpaceX darzy Orbcomm. Kilka miesięcy temu, podczas wynoszenia pierwszej komercyjnej misji statku zaopatrzeniowego Dragon firmy SpaceX, umieszczony został na niewłaściwej orbicie prototypowy satelita Orbcomm drugiej generacji, który stanowił dodatkowy ładunek w ładowni rakiety Falcon 9.

Prototypowy satelita firmy Orbcomm wszedł na niestabilną orbitę, a niedługo potem uległ zniszczeniu w atmosferze. Stało się tak na skutek awarii jednego z dziewięciu silników rakiety Falcon 9, przez co satelita został umieszczony na niższej orbicie niż planowano. Korekta nie była możliwa do przeprowadzenia z uwagi na ryzyko związane z zanieczyszczeniem orbity, na której umieszczona jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Jednostka Orbcomm drugiej generacji będzie znacznym rozwinięciem pierwotnej konstrukcji. Firma posiada obecnie konstelację niemal 30 satelitów przekazujących dane w formie tekstowej. Przesył danych odbywa się drogą satelitarną (technologia M2M). Budową satelitów OG2 zajmuje się firma Sierra Nevada Corporation.

(Orbcomm)

Comments are closed.