Space Fence – postęp prac

0

Air Force Life Cycle Management Center czeka na propozycje realizacji dalszych kroków programu Space Fence.

Air Force Life Cycle Management Center (AFLCMC), komórka Sił Powietrznych USA zajmująca się cyklem życia systemów bojowych używanych przez siły powietrzne, czeka na propozycje realizacji dalszych kroków programu Space Fence – “Kosmicznego ogrodzenia”, które ma monitorować przestrzeń kosmiczną pod kątem kosmicznych śmieci. System ma składać się z dwóch radarów naziemnych. Wiadomo już, że jeden z nich będzie umieszczony na Atolu Kwajalein, w archipelagu Wysp Marshalla.

Space Fence ma być nowym systemem rozeznania w przestrzeni kosmicznej, tzw. space situational awareness, mogącym wykrywać, śledzić i identyfikować obiekty kosmiczne i ich orbity. Jednym z priorytetowych celów systemu będzie zapobieganie kolizjom między statkami i śmieciami kosmicznymi.

Ogłoszenie wyemitowane przez AFLCMC dotyczy ostatecznego projektu i budowy pierwszego centrum operacyjnego Space Fence, Space Fence Operations Center, Site 1), z opcją na budowę drugiego centrum. Konkurs zdecyduje o przyznaniu kontraktu na budowę centrum wiosną 2013.

W sierpniu 2012 ustalono podejście do budowy systemu Space Fence. Zdecydowano się na jego powstanie w dwóch fazach. Pierwsza, Increment 1, będzie obejmowała budowę pierwszego radaru i pierwszego centrum operacyjnego. W drugiej fazie, Increment 2, powstanie drugie centrum oraz jego integracja z istniejącym systemem. “Kosmiczne ogrodzenie” ma zostać wstępnie uruchomione w 2017 roku, a pełną zdolność operacyjną ma osiągnąć w 2020 roku.

Zobacz też:

(USAF)

Comments are closed.