Rosja w projekcie ExoMars na początku 2013 roku

0

Roskosmos wejdzie do programu ExoMars w pierwszym kwartale 2013 roku.

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej, Władimir Popowkin, powiedział dziennikowi “Izwiestia”, że w pierwszym kwartale 2013 roku powinna zostać podpisana umowa między Roskosmosem a Europejską Agencją Kosmiczną: “Porozumienie zostanie podpisane. Zaczynamy finansować ten projekt”.

Popowkin omawiał gotowość Rosji do dołączenia do projektu 21 grudnia, w telefonicznej rozmowie z dyrektorem ESA, Jeanem-Jacques’em Dordain’em. Obie strony zgodziły się podpisać umowę w pierwszym kwartale nowego roku. Popowkin zdradził, że umowę można było podpisać już w listopadzie 2012, ale nastąpiło opóźnienie związane ze “złożonością procedur przyjętych przez ESA”. Tekst umowy ma zostać opracowany do 20 stycznia.

ExoMars to podwójna misja mająca składać się z orbitera (rok 2016) i łazika (2018), pierwotnie będąca wspólnym przedsięwzięciem NASA i ESA. Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła jednak znacznie ograniczyć swój udział, włącznie z wycofaniem wkładu w postaci rakiety nośnej (Atlas V). ESA zaczęła więc rozmowy z Rosją na temat przystąpienia Roskosmosu do misji. Rosja zgodziła się na pokrycie brakującego finansowania i zapewnienie rakiety nośnej (Proton), w zamian za pełne członkostwo w programie ExoMars.

Rosyjski udział w misjach został już zaakceptowany przez komisję ds. kosmosu Rosyjskiej Akademii Nauk. Część finansowego wkładu Federacji Rosyjskiej zostanie najpewniej pokryta z ubezpieczenia za nieudaną misję Fobos-Grunt, które wyniosło około 41 milionów USD.

Zobacz też:

(RIA Nowosti)

Comments are closed.