Chiny uruchomiły komercyjne i publiczne usługi systemu Beidou, chińskiego odpowiednika amerykańskiego GPS, na terytorium Azji Południowo-Wschodniej.
W miniony czwartek Chińska Republika Ludowa uruchomiła usługi, komercyjne i publiczne, oferowane przez rodzimy system globalnej nawigacji satelitarnej Beidou (Compass). Na razie tylko dla części kontynentu azjatyckiego. Osiągnięcie zasięgu globalnego planowane jest na rok 2020. Uruchomienie usług nastąpiło rok po tym, jak usługa lokalizacji została włączona na terytorium Chin i regionach przyległych.
W wywiadzie dla China Daily rzecznik Chińskiego Biura Nawigacji Satelitarnej, Ran Chenggi, powiedział, że jakość usług jest “porównywalna” z GPS. Dokładność pozycjonowania ma wynosić 10 metrów, prędkości 0,2 m/s, a czasu 50 nanosekund.
Chiny postrzegają swój rozbudowany program kosmiczny jako symbol rosnącego znaczenia Kraju Środka i rozwoju własnego potencjału technologicznego.

Ran Chengqi, rzecznik Beidou Navigation Satellite System (BDS), przedstawia logo systemu na konferencji prasowej 27 grudnia 2012 roku / Credits: Xinhua, He Junchang of BDS during a press conference in Beijing, capital of China, Dec. 27, 2012.
Podobnie jak Komisja Europejska ma nadzieję, że Galileo będzie źródłem wielu nowych rozwiązań teleinformatycznych w różnych dziedzinach życia i gospodarki, tak samo Chiny mają nadzieje, że Beidou stanie się filarem jednej z “rozwijających się strategicznych gałęzi przemysłu”. Sun Jiadong, główny inżynier Beidou, liczy, że rodzimy system zastąpi w 95% GPS. Morris Jones, niezależny australijski analityk, uważa jednak, że Beidou nigdzie poza Chinami nie zdobędzie dominującej pozycji. “GPS jest ogólnie dostępny, bardzo znany, obdarzony zaufaniem przez cały świat. Jest rozpoznawalną marką, która poradziła sobie z wieloma wyzwaniami”, powiedział Jones dla agencji AFP.
(AFP, Xinhua)