Polski zespół CanSat – projekt Aurora Team

0

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach wezmą udział w międzynarodowym konkursie „European CanSat Competition” organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z firmą T-Minus Engineering. Projekt nazywa się „Aurora Team”.

“Aurora Team” to jedna z dwudziestu europejskich drużyn zakwalifikowanych do konkursu. Zadaniem drużyn jest zbudowanie sond badawczych w wymiarach puszki po napoju, które zrealizują dwie misje – podstawową i drugorzędną. Ukończone projekty zostaną wystrzelone rakietą na wysokość 1 kilometra z poligonu ‘t Harde w Holandii, w kwietniu 2013 roku. Wszystkie poczynania uczestników zostaną ocenione przez specjalistów ESA. Podstawową misją każdej drużyny jest pomiar temperatury oraz ciśnienia co sekundę i wysyłanie tych danych do stacji naziemnej. Misję drugorzędną każda drużyna wybiera sama.

W skład drużyny wchodzi pięciu członków: Adrian Nowakowski, Mateusz Rosiak, Adam Kamiński, Krzysztof Jarczyk oraz Sebastian Korbin a opiekunem drużyny jest nauczyciel fizyki – Stefan Paszkiewicz. Ich zadaniem jest zbudowanie kompleksowej planetarnej stacji meteorologicznej w skali mikro. Sonda badać będzie różne parametry atmosfery począwszy od ciśnienia i temperatury, poprzez zawartość metanu w powietrzu, skończywszy na poziomie zapylenia. Aby realizować swoje zadania potrzebuje mieć stałe zasilanie – wykorzystane zostaną panele słoneczne. Zrealizowanie wszystkich celów w ograniczonej objętości puszki jest trudnym, jednakże wykonalnym zadaniem. Uczniowie wykonają również oprogramowanie stacji naziemnej, dzięki któremu będą w stanie na bieżąco monitorować parametry misji jak i również będą mogli kontrolować podzespoły „satelity”.

Konkurs jest jedną z inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma zachęcić młodych ludzi do wybrania kariery inżyniera bądź naukowca. Ma to na celu zapewnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników w przemyśle kosmicznym w przyszłości.

Więcej informacji:
http://aurorateam.pl/
http://www.facebook.com/AuroraCansat
http://twitter.com/AuroraCanSat

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Adrianowi Nowakowskiemu za przesłany tekst.

Część elektroniki zespołu Aurora Team / Credits - Aurora Team

Comments are closed.