Pierwszy lot SpaceShipTwo z zainstalowanym silnikiem rakietowym

0

Pojazd suborbitalny SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic wykonał pierwszy lot ślizgowy z zainstalowanymi elementami silnika rakietowego. Wszystkie założenia testu zostały wykonane. Łącznie był to już 23 testowy lot pojazdu.

Oprócz silnika rakietowego zamontowano również zbiorniki paliwa oraz osłonę termiczną na krawędziach natarcia. Samodzielny lot odbył się w środę 19 grudnia. W poprzedni piątek SpaceShipTwo również odbył lot testowy, przyczepiony był jednak do statku wynoszącego WhiteKnightTwo. Jeszcze co najmniej dwa loty ślizgowe będą wykonane zanim SpaceShipTwo odpali silnik rakietowy.

Komentarz autora:
Firma Virgin Galactic wraz z firmą Scaled Composites od 2004 roku pracuje nad pojazdami WhiteKnightTwo i SpaceShipTwo. Wielokrotnie zapowiadano, iż loty suborbitalne z płacącymi turystami kosmicznymi rozpoczną się “w ciągu kilku lat”. Różnorakie problemy techniczne wciąż przesuwały jednak tę datę. Wydaje mi się, że SpaceShipTwo powoli kończy etap testów i zacznie zabierać ludzi ponad granicę atmosfery jeszcze w pierwszej połowie tej dekady. Nie obędzie się jednak bez kolejnych problemów, zaś założenia Virgin Galactic o dziesiątkach lotów w tygodniu nadal mogą się wydawać nader optymistyczne.

(Virgin Galactic)

Comments are closed.