Korea Północna umieściła satelitę na orbicie (12.12.2012)

0

Korea Północna dokonała udanego startu rakiety Unha-3. Do startu doszło 12 grudnia o godzinie 01:49 CET, z wyrzutni Sohae. Rakieta Unha-3 wyniosła północnokoreańskiego satelitę o nazwie Kwangmyongsong-3B.

Od czasu nieudanej próby startu rakiety Unha-3, który nastąpił 13 kwietnia 2012 roku, Północna Korea przygotowywała się do kolejnego startu tej rakiety. Przygotowania zostały zauważone przez satelity obserwacyjne w listopadzie, kiedy to zarejestrowano dostarczenie poszczególnych stopni rakiety Unha-3 do wyrzutni Sohae, znajdującej się w północno-zachodniej części państwa.

Do startu rakiety Unha-3 doszło 12 grudnia 2012 roku o godzinie 01:49 CET. Ta rakieta umieściła północnokoreańskiego satelitę Kwangmyongsong-3B na orbicie o wysokości około 490-590 km i inklinacji około 97 stopni. Lot rakiety Unha-3 przebiegał w kierunku południowym. Wcześniej wyznaczono także trzy strefy zakazu lotów, gdzie przewidywano upadek stopni i osłony aerodynamicznej – pierwszy z nich znajdował się tuż przy wybrzeżu Korei Południowej, drugi na zachód od wyspy Czedżu a trzeci na wschód od filipińskiej wyspy Luzon.

{youtube}qT-4w03kfks{/youtube}
Animacja lotu rakiety Unha-3 (z kwietnia). Lot rakiety Unha-3 z 12 grudnia przebiegł po tej samej lub bardzo podobnej trajektorii / Credits – AGI

Start rakiety Unha-3 jest dość niespodziewany w tym momencie. W ostatnich kilku dniach pojawiały się (w źródłach zachodnich) sugestie, że start tej rakiety zostanie opóźniony z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Satelita Kwangmyongsong-3B to prawdopodobnie „kopia” utraconego w kwietniu Kwangmyongsong-3. Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje tego satelitę (zdjęcie z kwietnia – może to być model satelity). Z dostępnych zdjęć wynika, że ten satelita ma rozmiary około 100x60x60 cm. Kwangmyongsong-3B ma cztery ścianki wyłożone w całości panelami słonecznymi (prawdopodobnie brak rozkładanych paneli), a dwie pozostałe ścianki zostały przeznaczone na adapter z rakietą nośną oraz anteny i być może zestaw optyczny. Taki układ anten oraz paneli słonecznych może sugerować zainstalowany system orientacji satelity, który pozwoliłby na odpowiednie ułożenie Kwangmyongsong-3B względem Słońca oraz Ziemi.

Północna Korea stała się dziesiątym państwem, które dokonało wyniesienia satelity na orbitę za pomocą własnej rakiety. Stało się to przed Koreą Południową, której rakieta nośna – KSLV-1, doświadcza problemów technicznych i jej trzecia próba startu została opóźniona na początek 2012 roku. Korei Północnej ta sztuka udała się dopiero za piątym razem – poprzednie próby z 1998, 2006, 2009 i 2012 roku były nieudane.

Start rakiety Unha-3 z pewnością będzie mieć duże znaczenie dla układu sił i sytuacji politycznej w regionie. Większość sąsiadujących państw z Koreą Północną głośno sprzeciwiało się temu startowi – niechętne były nawet Chiny.

W tej chwili nie są znane kolejne cele Korei Północnej. Można jednak zakładać, że w perspektywie kilku lat to państwo będzie próbować umieścić kolejnego satelitę na orbicie.

(PFA)

Prawdopobny wygląd satelity Kwangmyongsong-3B

Comments are closed.