Udany start rakiety Sojuz ST-A z satelitą Pleiades 1B

0

Drugiego grudnia 2012 roku rosyjska rakieta Sojuz ST-A wyniosła Pleiades 1B francuskiego satelitę obserwacji Ziemi. Start nastąpił z kosmodromu Kourou o godzinie 03:02 CET.

Rok temu, 21 października 2011 roku, nastąpił start pierwszej rosyjskiej rakiety Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).  W tych startach wykorzystywana jest rakieta Sojuz ST, która jest zmodyfikowaną wersją rakiety Sojuz 2, zoptymalizowaną do startów z kosmodromu Kourou. Ta rakieta występuje w dwóch potencjalnych wersjach – Sojuz ST-A i Sojuz ST-B, różniące się silnikiem drugiego stopnia.

Od października 2011 roku nastąpiły już cztery starty Sojuza z Kourou – ostatni z nich nastąpił 2 grudnia 2012 roku. Tego dnia, po 24 godzinach opóźnienia, nastąpił start Sojuza ST-A z francuskim satelitą obserwacji Ziemi o nazwie Pleiades 1B.

Do startu doszło o godzinie 03:02 CET. Sojuz wyniósł Pleiades 1B na orbitę o wysokiej inklinacji (ok. 98 stopni) i wysokości 695 km. Satelita Pleiades 1B ma masę 970 kg i wraz z umieszczonym 17 grudnia 2011 roku Pleiades 1A będzie dokonywać zaawansowanych obserwacji Ziemi. Te satelity są w stanie obserwować Ziemię na różnych pasmach światła widzialnego i podczerwonego (w sumie od 430 do 950 nm) z maksymalną rozdzielczością rzędu 50 – 200 cm. Zastosowanie satelitów Pleiades jest podwójne – zarówno dla zastosowań cywilnych jak i wojskowych.

Już dziś dojdzie do kolejnego startu – rakieta Zenit-3SL wyniesie satelitę telekomunikacyjnego EUTELSAT-708 z platformy startowej Odyssey na Pacyfiku. Kolejny start z Kourou zaplanowany jest na 19 grudnia – wówczas Ariane 5 wyniesie satelity Skynet-5D i Mexsat-3.

(PFA, LK)

Comments are closed.