Koreański wyścig na orbitę

0

Mówi się niekiedy o azjatyckim wyścigu kosmicznym, jednak jest to określenie nieco na wyrost, gdyż duże różnice między kosmiczną potęgą Chin, następnie Japonią, potem zaś Indiami i wreszcie pozostałymi krajami, nie pozwalają mówić o rzeczywistej rywalizacji. Tymczasem na znacznie niższym poziomie trwa na tym polu rywalizacja pomiędzy Południową a Północną Koreą. Dotyczy ona umieszczenia pierwszego obiektu na orbicie za pomocą własnej rakiety nośnej.

Południowa Korea zbudowała rakietę KSLV-1 (Korean Space Launch Vehicle), bardziej znaną jako Naro-1. W rzeczywistości nie jest to rakieta południowokoreańska, ale raczej rosyjsko-południowokoreańska, gdyż jej pierwszy stopień został zaprojektowany i jest budowany w Rosji (w zakładach im. Chruniczewa), i stanowi on wersję modułu budowanej obecnie rosyjskiej rodziny rakiet Angara. Dziełem Korei Południowej jest tylko drugi stopień. Rakieta będzie mogła wynieść na orbitę zaledwie około kilkaset kilogramów. Do tej pory przeprowadzono dwie próby startu – obie nieudane (25 sierpnia 2009 oraz 10 czerwca 2010). Obecnie trwają przygotowania do trzeciej próby, która jednak od listopada jest odkładana z powodu wykrywania kolejnych usterek.

Północna Korea trzyma swój program kosmiczny na ogół w tajemnicy, zaś oficjalne informacje trudno uznawać za wiarygodne. Tutaj zbudowano trójstopniową rakietę nośną Unha, opartą na pocisku balistycznym Taepodong-2, i prawdopodobnie we współpracy z Iranem, który z różnym powodzeniem używa rakiet Safir i pracuje nad rakietą Simorgh – zatem Unha też nie jest do końca rodzimą konstrukcją. Nie ma pewności odnośnie poprzednich prób – odbyły się prawdopodobnie cztery, z czego wszystkie nieudane (w latach 1998, 2006, 2009 i 2012). Wprawdzie władze w Phenianie utrzymują, że przynajmniej jeden ze startów zakończył się sukcesem, jednak nie zostało to potwierdzone. Tylko ostatnia próba z kwietnia br. odbyła się przy udziale zagranicznych dziennikarzy – niestety też nieudana. Nie wiadomo, kiedy planowana jest następna. Istnieją jednak obawy, że północnokoreański program kosmiczny stanowi przykrywkę dla zastosowań militarnych.

———————————–
Rakieta            Naro-1     Unha
———————————–
Wysokość (m)         33,0     32,0
Średnica (m)         3,0       2,4
Masa (t)             140       85
Liczba stopni         2        3
Szacowany udźwig 
na niską orbitę (kg)  ?       150
———————————–

Na Południu start Naro-1 był już kilkakrotnie odkładany. Obecnie planowany jest na 3 grudnia, ale mówi się, że będzie on możliwy dopiero w przyszłym roku. Na Północy o starcie Unha, oznaczonej zapewne kolejnym numerem 4, jak zwykle nie mówi się nic. Pewne przesłanki wskazują jednak, że można go oczekiwać niebawem. Zdjęcia satelitarne z 26.11.2012 wskazują, że przez porównanie do przygotowań do poprzednich startów na kosmodromie Sohae – rakieta może być gotowa jeszcze na początku grudnia. Potwierdziły to władze w Phenianie: start jest planowany pomiędzy 10 a 22 grudnia.

 Rakieta KSLV-1 Naro / Credits - KAI Rakieta KSLV-1 Naro / Credits - KAI Rakieta Unha - Korea Północna / Credits - AP

Comments are closed.