Opóźnienie startu TDRS-K

0

 Opóźnienia związane z nieudanym startem ostatniego satelity GPS dotknęły kolejny zaplanowany start, tym razem z satelitą TDRS-K.

Anomalia w pracy górnego członu rakiety, która 4 października wyniosła na orbitę satelitę GPS 2F-3, spowodowała kaskadowe opóźnienia w harmonogramie startów z Przylądka Canaveral.

Opóźniony o miesiąc został start X-37B, z 25 października z 27 listopada. Teraz dotknęły one następnego satelitę konstelacji TDRS,TDRS-K, którego start został przełożony z grudnia 2012 na 18 stycznia 2013. Data startu jest w trakcie zatwierdzania przez 45. Skrzydło Kosmiczne obsługujące kosmodrom Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral.

Mimo, że GPS 2F-3 został wystrzelony rakietą Delta IV, a TDRS i X-37B używają rakiety Atlas V, to jednak górne stopnie tych rakiet używają różnych wariantów tego samego silnika Rocketdyne RL-10. W trakcie startu z 4 października silnik wykazał mniejszy ciąg od oczekiwanego. Obecnie trwają śledztwa w tej sprawie, po stronie rządowej i zaangażowanych firm.

TDRS-K i L (start w 2014 roku) zostały zbudowane prze Boeing Defense, Space & Security na podstawie kontraktu z NASA z 2007 roku, opiewającego na 700 mln. USD. W zeszłym roku NASA wykorzystało opcję na budowę kolejnego satelity, TDRS-N, za 289 mln. USD. Do 30 listopada ma prawo skorzystać z kolejnej opcji, na satelitę TDRS-N.

(SN)

 

 

 

Comments are closed.