Opportunity nadal przy Matijevicu

0

Opportunity nadal bada okolice wzgórza Matijevic. Łazik przejechał już ponad 35 kilometrów.

W ostatnim tygodniu października łazik wykonał około połowę zadań związanych z przeglądem swojej najbliższej okolicy, wzgórza Matijevica, przy wewnętrznym brzegu przylądka York, przy krawędzi krateru Endeavour.

Robot wykonał jazdy w dniach 25., 27., i 30 października, przejeżdżając 30 metrów na zachód, 9 metrów na północ i 33 metry na południe. Po każdej zmianie pozycji wykonywał zdjęcia wybranych celów oraz 360 stopniową panoramę.

Kolejne przemieszczenia odbyły się 1., 3. i 6 listopada (sol 3119, 3121 i 3124). Łazik przejechał, odpowiednio, 38 metrów na południe-południowy-wschód, 25 metrów na południe-południowy-wschód i 30 metrów na południe. Prócz zdjęć i panoram wykonał dwie sesje łączności w paśmie X (2 i 4 listopada), oraz pomiary stężenia argonu w atmosferze.

Łazik otrzymał nowe oprogramowanie, która zmniejsza ilość użyć inercyjnego systemu wyznaczania położenia, co przełoży się na niższe zużycie energii elektrycznej. Przez najbliższy czas łączność z Opportunity będzie ograniczona, gdyż tylko sonda MRO będzie mogła pośredniczyć w komunikacji z nim. Mars Odyssey jest bowiem w trakcie procedury przełączania na komputer zapasowy.

W trakcie sol 3124 (6 listopada) ogniwa słoneczne robota generowały 596 Wh energii elektrycznej. Przebieg Opportunity wynosi 35 kilometrów 345 metrów i 23 centymetry.

(NASA)

Comments are closed.