Euroconsult: ponad 1000 satelitów w najbliższej dekadzie

0

Według firmy Euroconult w ciągu najbliższej dekady na orbitę trafi ponad 1000 satelitów, w tym prawie 1/3 będzie statkami komercyjnymi.

Nowy raport firmy Euroconsult o przyszłości rynku, “Satellites to be Built and Launched by 2021: World Market Survey”, przewiduje, że w latach 2012-2021 na orbitę trafi 1075 satelitów o łącznej wartości 198 miliardów USD. To o 36% więcej niż w poprzednich 10 latach, kiedy to wyniesiono ok. 800 satelitów.

W 2011 odnotowano, pierwszy raz od lat 90. XX wieku, 100 startów jednego roku i częstotliwość tych startów powinna się utrzymać, a nawet wzrosnąć do 120 satelitów rocznie. Pod koniec analizowanej dekady tempo zapewne zmaleje, z uwagi na zakończenie budowy prywatnych konstelacji satelitarnych.

Programy rządowe są odpowiedzialne za niemal 2/3 z planowanego tysiąca satelitów. Udział finansowy we wspomnianej kwocie 198 mld USD jest na podobnym poziomie.

Największy udział będą miały satelity obserwacji Ziemi, których ma trafić na orbitę 260, finansowanych przez rządy, agencje kosmiczne, firmy prywatne i przez partnerstwo publiczno-prywatne. Zdecydowanie więcej będzie satelitów cywilnych, gdyż militarne technologie kosmiczne pozostają w kręgu zainteresowań niewielkiej liczby krajów.

Pomimo stale rosnącej liczby krajów debiutujących w przestrzeni kosmicznej, 85% światowego zapotrzebowania na satelity będzie pozostawało w gronie 6 potęg kosmicznych. Kraje “kosmicznie rozwijające się” wyślą do 2021 roku prawdopodobnie 110 statków kosmicznych.

Sektor kosmiczny będzie tworzony głównie przez nowe geostacjonarne satelity telekomunikacyjne. Prawie 75% obecnych zamówień na satelity ma na celu zastąpienie starych lub starzejących się statków. Ten sektor jest podzielony między 50 operatorów satelitarnych rozprowadzających przepustowość transponderów. Pomimo konsolidacji rynku przez fuzje i wykupy, ilość firm w sektorze zwiększyła się przez pojawienie się licznych, wspieranych środkami rządowymi, operatorów debiutujących na rynku. Piętnaście takich satelitów zostanie wysłanych pod egidą krajów debiutujących w tej dziedzinie, jak Turkmenistan, Laos czy Białoruś.

Na pozostałe orbity, tj. z wyłączeniem GEO, trafi około 120 statków. Ich łączna wartość będzie wynosić około 1/10 wartości komercyjnych satelitów GEO.

Zobacz też:

(Euroconsult)

Comments are closed.