SpaceX wycofuje się z umowy ze Stratolaunch Systems

0

Firma SpaceX wycofała się z umowy zawartej ze Stratolaunch Systems na dostarczanie rakiety nośnej.

O firmie Stratolaunch pisaliśmy niecały rok temu kiedy zostało ogłoszone publicznie rozpoczęcie jej działalności wraz z nowym pomysłem na system transportu ładunków na orbitę. Miał być to samolot – nosiciel, który wynosiłby podczepioną do niego rakietę na wysokość około 10km  gdzie po uwolnieniu następowałoby jej odpalanie. Rakietą tą miał być zmodyfikowany Falcon 9, między innymi przez zmniejszenie  ilości silników, zbudowany przez firmę SpaceX.

Kilka dni temu zaczęły napływać pierwsze pogłoski o wycofaniu się firmy SpaceX z umowy na dostarczanie rakiety nośnej. Te informacje zostały potwierdzone przez jednego z szefów Stratolaunch. Jak podał on do informacji, obie firmy zgodziły się zakończyć współpracę w tej dziedzinie z powodu zbyt dużych różnic w planach rozwoju rakiety Falcon 9 oraz innego długoterminowego planu biznesowego SpaceX.

Stratolaunch Systems rozpoczął już rozmowy z firmą Orbital Science Corporation, która miałaby zastąpić SpaceX. Do wiosny przyszłego roku mają zostać opracowane plany alternatywnej dla Falcona 9 rakiety nośnej. Firma Orbital Science Corporation ma już doświadczenia z wystrzeliwaniem rakiet z powietrza dzięki rakiecie Pegasus, która używana  jest z sukcesem w ten sposób od wielu lat. Jednak jest ona o wiele mniejsza od tej, która potrzebna byłaby Stratolaunch.

Na chwile obecną nie ma żadnej informacji ze strony SpaceX na ten temat.

(Stratolaunch)

Comments are closed.