Nowości z projektu ArduSat (listopad 2012)

0

Po kilku miesiącach względnej ciszy, wreszcie pojawiły się bardzo ciekawe informacje na temat misji ArduSat. Twórcy tego satelity zamiast jednego umieszczą na orbicie dwa CubeSaty. Ponadto, zakontraktowano już wyniesienie tych satelitów na orbitę – pierwszy trafi tam latem a drugi jesienią przyszłego roku.

Projekt ArduSat to pomysł zbudowania satelity w oparciu o dostępne popularne komponenty elektroniczne (Arduino) oraz finansowanie w trybie crowdfunding dla budowy zminiaturyzowanego satelity formatu CubeSat 1U. Pomysł ArduSata był zatem następujący – w zamian za datki od zainteresowanych osób, twórcy tej koncepcji oferowali czas dostępu do satelity. W trakcie tego czasu zainteresowane osoby będą mogły dokonać własnych pomiarów i eksperymentów przy użyciu zainstalowanych instrumentów na pokładzie ArduSata. Start satelity wstępnie zaplanowano na lato 2013 roku.

Zbieranie funduszy na satelitę ArduSat odbyło się w lipcu tego roku i miało bardzo dobry przebieg. Twórcom projektu ArduSat udało się zabezpieczyć znacznie więcej niż potrzebna minimalna ilość funduszy, dzięki czemu zadecydowano o wyraźnym poszerzeniu zakresu misji. Przez pewien czas zespół ArduSata analizował, czy zbudować CubeSata 2U, czy też dwa CubeSaty 1U. Ponadto sprawdzano czy jest szansa zainstalować instrumenty o bardziej rozbudowanych możliwościach. 

W połowie listopada pojawiły się nowe informacje dotyczące ArduSata. Przede wszystkim zadecydowano, że na orbitę polecą dwa CubeSaty formatu 1U. Te dwa ArduSaty zostaną dostarczone na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), skąd zostaną wyprowadzone w przestrzeń kosmiczną w ten sam sposób co pięć CubeSatów w październiku tego roku. Pierwszy ArduSat znajdzie się na ISS latem, drugi – jesienią przyszłego roku. Ponadto zadecydowano o zmianie części wyposażenia – między innymi kamera pokładowa będzie rejestrować obrazy z maksymalną rozdzielczością 1024×800 pikseli (wcześniej 640×480).

Projekt ArduSat ma także mały polski wydźwięk. Społeczność zrzeszona przy Polskim Forum Astronautycznym postawiła wziąć udział w tym projekcie jeszcze gdy trwała akcja zbierania funduszy na platformie wspierającej projekty finansowane w trybie crowdfunding. Wówczas zadecydowano, że zespół wybierze tydzień dostępu do satelity. Po ostatnich wieściach od twórców ArduSat wiadomo, że czasu dostępu może być więcej – jeśli oba satelity będą działać prawidłowo, zamiast tygodnia, polska społeczność otrzyma 11 dni na „sterowanie satelitą”.

Satelity ArduSat są chyba pierwszą możliwością tak łatwego dostępu do operacji satelitarnych przez środowiska amatorskie. Jest to też przykład na postępujący spadek kosztów budowy satelitów oraz łatwość wynoszenia zminiaturyzowanych CubeSatów na orbitę. Na podstawie doświadczeń zebranych przy budowie ArduSatów, twórcy tych satelitów zamierzają w przyszłości oferować (komercyjnie) dostęp dla celów edukacyjnych, o czym można przeczytać w naszym artykule o planach firmy Nanosatisfi.

Plany i dyskusje polskiej społeczności przy satelitach ArduSat można przeczytać w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.