Roczny lot na ISS w 2015 roku – załoga wybrana!

0

Do trwającego rok lotu wybrano Michaiła Kornijenko (Roskosmos) oraz Scotta Kelly (NASA). Ich misja rozpocznie się wiosną 2015 roku.

Dotychczasowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trwały około sześciu miesięcy. Wraz z końcem budowy Stacji (w 2011 roku) nadarzyła się okazja, by dokonywać coraz bardziej ambitnych eksperymentów. Jednym z nich jest dokonanie rocznego lotu. Do tego lotu wyznaczono Rosjanina Michaiła Kornijenko oraz Amerykanina Scotta Kelly.

Obaj astronauci mają już doświadczenie w długoterminowych misjach. Kornijenko spędził 176 dni podczas misji Sojuz TMA-18 (Ekspedycja 23/24) zaś Scott Kelly ma nalot 180 dni (159 dni na ISS podczas misji Sojuz TMA-01M oraz loty wahadłowcem w ramach misji STS-103 do teleskopu Hubble’a oraz STS-118 do ISS). Scott Kelly będzie pierwszym Amerykaninem, który bez przerwy spędzi rok na orbicie. Rosjanie już w latach 80-tych i 90-tych na stacji Mir przeprowadzali długie loty.

Pionierami długoterminowych lotów byli Musa Manarow oraz Władimir Titów: 365 dni na Mirze w 1987-1988 roku. Jeszcze dłuższe loty odbyli Sergiej Awdiejew (378 dni w 1998-199 roku) oraz Walerij Polakow (437 dni – aktualny rekord długości lotu, nastąpiło to w 1994-1995 roku).

Roczny lot na ISS będzie przygotowaniem dla przyszłych, dłuższych lotów w kierunku planetoid, a nawet Marsa. Pierwszy lot statku MPCV Orion w kierunku asteroidy miałby się odbyć około 2025 roku. Z racji mechaniki orbitalnej będą to bardzo długie misje, które mogą trwać nawet 2,5 roku.

Z perspektywy medycyny dokonanie rocznego lotu jest ważne, gdyż ostatnia taka misja odbyła się już 13 lat temu. W międzyczasie doszło do rozwoju medycyny kosmicznej, w tym trybów ćwiczeń, diety, suplementów oraz monitorowania stanu zdrowia astronautów. Porównanie sprawności astronautów z nadchodzącej misji z tymi z lat 90. XX wieku z pewnością pozwoli wyznaczyć dalsze kierunki rozwoju medycyny kosmicznej.

W 2015 roku na orbitę powinna polecieć także turystka kosmiczna – Sarah Brightman. W tej chwili szczegóły jej lotu nie są jeszcze znane (oprócz długości – około tygodnia na ISS), ale jest prawdopodobne, że jej loty zbiegnie się z roczną wyprawą Scotta Kelly i Michaiła Kornijenko.

(LK i PFA)

Comments are closed.