Hevelius 3 – gondola odzyskana!

0

W półtora tygodnia po starcie misji Hevelius 3 udało się nam odzyskać gondolę. Pierwsze oględziny sugerują, że nie doszło do większych uszkodzeń. Nastąpiła też wstępna analiza zebranych danych – aparat cyfrowy wykonał ponad 1000 zdjęć!

Do startu misji Hevelius 3 doszło 14 listopada 2012 roku około godziny 11:08 CET w ramach XIII Dni GIS w Toruniu. Do lotu wykorzystaliśmy balon wypełniony 5,4 metra sześciennego helu – więcej niż w przypadku misji ScopeDome Hevelius 2. Dzięki większej ilości helu udało nam się zapewnić szybsze wznoszenie gondoli.

Start był udany, ale gondola przestała przesyłać dane w poprawnym formacie już na wysokości 1420 metrów. Od tego momentu wiedzieliśmy jedynie, że gondola nadaje sygnały i różne stacje w Europie je odbierają, ale nie udało się ich odczytać. Wiadomo jednak było, że balon się wznosi, gdyż sygnał odbierało coraz więcej stacji.

Najprawdopodobniej tuż przed godziną 13:00 CET rozpoczęło się opadanie i około 13:27 CET gondola była na Ziemi. Zespół poszukiwawczy trafił w rejon miejsca przypuszczalnego lądowania i rozpoczął poszukiwania. Niestety, nie znaleźliśmy gondoli – jak się później okazało znajdowaliśmy się w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca przyziemienia gondoli. Poszukiwania zostały przerwane około godziny 16:00 CET z uwagi na pogarszające się warunki oświetleniowe.

Dwudziestego listopada jeden z członków zespołu Hevelius otrzymał telefon od znalazcy gondoli. Szybko ustaliliśmy, że gondola nie doznała większych uszkodzeń fizycznych. Jednocześnie ustalony został termin odbioru na sobotę, 24 listopada.

Po odbiorze okazało się, że rzeczywiście gondola jest w jednym kawałku. Odzyskaliśmy także aparat cyfrowy oraz dane z komputera pokładowego. Na karcie zapisało się ponad 1000 zdjęć! Jest to 3 raz więcej niż z lotu ScopeDome Hevelius 2 z Funki, w trakcie którego prawdopodobnie podczas uderzenia gondoli w gałęzie nastąpiło wyłączenie aparatu.

Na jaką wysokość poleciał Hevelius 3? W tej chwili nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek było to najprawdopodobniej około 30 km. Postaramy się w ciągu najbliższych tygodni dokonać szczegółowych analiz danych oraz wyznaczyć osiągnięte parametry lotu.

W galerii tego artykułu prezentujemy kilka wybranych zdjęć wykonanych przez aparat. W  najbliższych dniach postaramy  się opublikować więcej zdjęć.

Misja Hevelius 3 była realizowana przez Krzysztofa Parmę, Adama Piecha, Macieja Mickiewicza, Piotra Lamparskiego, Huberta Bartkowiaka oraz Krzysztofa Kanawkę.

Misje Hevelius są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Jedno ze zdjęć misji Hevelius 3 / Credits - zespół Hevelius Jedno ze zdjęć misji Hevelius 3 / Credits - zespół Hevelius Jedno ze zdjęć misji Hevelius 3 / Credits - zespół Hevelius

Comments are closed.