Udany start rakiety Proton-M z Echostar XVI

0

Dwudziestego listopada 2012 roku doszło do startu rakiety Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym Echostar XVI. Start przebiegł prawidłowo i satelita dotarł do docelowego punktu na orbicie geostacjonarnej.

Do startu doszło 20 listopada 2012 roku o godzinie 19:31 CET. Dziewięć godzin i 12 minut po starcie doszło do udanej separacji satelity Echostar XVI od górnego stopnia rakiety Briz-M, który tym razem zadziałał prawidłowo. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur.

Echostar XVI został umieszczony na orbicie geostacjonarnej, w punkcie 61,5 stopnia szerokości zachodniej. Ten satelita posiada 36 transponderów na paśmie Ku i ma przez 15 lat obsługiwać komercyjnych odbiorców sygnału (głównie telewizja satelitarna) w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Masa Echostar-XVI wynosi 6683 kg.

Był to drugi udany start rakiety Proton-M od czasu awarii z 6 sierpnia 2012 roku, kiedy to utracono satelity Telkom-3 oraz Ekspress MD2. Wówczas zawiódł górny stopień Briz-M. Analiza telemetrii wykazała, że ciśnienie w górnym stopniu Briz-M spadło gwałtownie w drugiej sekundzie po starcie. Co gorsza, w połowie października doszło do eksplozji tego stopnia – powstała chmura przynajmniej kilkudziesięciu odłamków stanowiących potencjalne zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i innych satelitów. 

Najbliższy start powinien nastąpić już dziś, 22 listopada – chińska rakieta CZ-3B/E  wyniesie satelitę Zhongxing-12. Start przewidziano na godzinę 11:03 CET.  Do tego startu dojdzie 27 listopada.

(NSF, ILS)

Comments are closed.