Start chińskiej CZ-2C z trzema satelitami

0

18 listopada 2012 roku o godzinie 23:53 CET z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz-2C. Na pokładzie były trzy misje satelitarne, należący do konstelacji monitoringu katastrof Huan Jing 1C oraz minisatelity technologiczne Xinyan-1 i Fengniao-1A/B.

Był to już 16 chiński w 2012 roku. Rakieta Długi Marsz wyniosła satelity na orbitę o parametrach 627 x 670 km i inklinacji 97,68 stopni.

Huan Jing (Środowisko) jest trzecim z kolei satelitą konstelacji służącej do zastosowań teledetekcyjnych przy monitoringu katastrof. Dane posłużą na szybkie działanie w wypadku takich wydarzeń jak pożary, powodzenie, trzęsienia ziemi, itd. Satelita został zbudowany przez China Academy of Science Technology oraz China Aerospace Space and Technology Corporation na bazie platformy Dong Fang Hong. Ma masę około 800 kilogramów, z czego 200 kg przypada na główny przyrząd pomiarowy – radar SAR. Satelita ma pamięć 40 GBitów i przesyła dane dwoma kanałami z prędkością 160 MBit/s.

Xinyan-1 znany również pod nazwą NewTech-1 będzie testował nowoopracowane chińskie technologie, takie jak dokładniejsze termostaty, terminal komunikacyjny, czy zwieraki mikrofalowe. Mikrosatelita został zbudowany przez Aerospace DFH Development Limited w Shenzhen.

Misja Fengniao składa się na dwa połączone satelity (160 i 30 kg), które oddzieliwszy się będą testowały lot w formacji oraz wzajemną wymianę danych. Są również testem nowej małej platformy satelitarnej znanej pod nazwą CAST-mini.

Następny chiński lot zaplanowany jest na 22 listopada. Rakieta CZ-3B/E wyniesie na orbitę geostacjonarną satelitę komunikacyjnego Zhongxing-12.

(NSF i Loty Kosmiczne)

Comments are closed.