Sojuz wystrzelił satelitę Meridian

0

Wczoraj o godzinie 12:42 CET z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta Sojuz-2.1b/Fregat. Ładunkiem był szósty z kolei wojskowy satelita komunikacyjny Meridian. Konstelacja Meridian zastąpi wysłużoną serię satelitów Mołnia.

Start nastąpił ze stanowiska 43/4 kosmodromu Plesieck w północnej Rosji. Seria Meridian napotkała cały szereg problemów. Pierwszy satelita Meridian został wyniesiony w 2006 roku, lecz już w 2009 doznał awarii z powodu uderzenia mikrometeroidu. W grudniu zeszłego roku stracono satelitę Meridian-5 konstelacji w wyniku awarii rakiety Sojuz. Wcześniej, w 2007 roku, satelita numer 2 trafił na niewłaściwą orbitę. Niezdatny do pracy uzyskał nazwę Kosmos 2451.

Satelity serii umieszczane są na wysoko eliptycznej orbicie typu Mołnia – nazwanej tak od serii łącznościowych satelitów wojskowych o tej samej nazwie. Jej parametry wynoszą: 900 x 39000 km oraz mają inklinację 65 stopni.

Zakłady Reszetniewa zbudowały serię Meridian prawdopodobnie na bazie satelitów Uragan-M, składających się na rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS. Wystrzelenie Meridiana-7 zaplanowano na 2013 rok.

(NSF i Gunter’s Space Page)

Comments are closed.