Mars One zdobywa pierwszych sponsorów

0

Mars One to holenderska inicjatywa, która zamierza wysłać pierwszą kolonię na Marsa. Misja w jedną stronę miałaby się odbyć już za 11 lat w 2023 roku. Mimo, iż plan jest postrzegany przez ekspertów jako mało realny, inicjatywa zdobyła już pierwszych sponsorów.

Inicjatywa Mars One została ogłoszona w czerwcu 2012 roku. Za pomysłem stoi holenderski przedsiębiorca Bas Lansdorp. Zaproponowany przez Mars One plan wygląda następująco. Czterej pierwsi koloniści polecieliby na Marsa w jedną stronę w 2023 roku. Co dwa lata kolonia powiększałaby się o kolejnych astronautów. Zamieszkaliby oni w bazie stworzonej między innymi z kapsuł Dragon firmy SpaceX.

Inicjatywa ma być finansowana przez firmy prywatne oraz show telewizyjny w formie “Big Brothera”, który na żywo relacjonowałby życie pierwszych kolonistów, od treningu na Ziemi, po lot i życie na Marsie.

Szereg holenderskich firm już wyraziło zainteresowanie projektem. Są to: provider internetowy Byte Services, firma prawnicza VBC Notarrisen, firma konsultingowa MeetIn, telewizja internetowa New-Energy.tv. Sponsorem jest również australijska firma Dejan SEO zajmująca się optymalizacją wyszukiwania danych. Inicjatywa została również poparta przez osobistości takie jak Sheikh Muszaphar, pierwszego malezyjskiego astronautę czy dr Norberta Krafta, eksperta z dziedziny medycyny kosmicznej.

Należy jednak zauważyć, że ta wyjątkowo medialna inicjatywa nie posiada obecnie wsparcia wielkich firm czy osobistości związanych z tzw. New Space. W ostatnich latach ogłaszane były inne inicjatywy astronautyczne z dużo większym wsparciem celebrytów przemysłowych jak i wyższym kapitałem – takie jak Planetary Resources czy też Stratolaunch. Tym samym wątpliwe jest, czy inicjatywa zostanie zrealizowana. Z drugiej strony sam pomysł wydaje się możliwy do przeprowadzenia przy dużo większym zaangażowaniu firm takich jak SpaceX. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż pod koniec lat 20-tych w wersji bardzo optymistycznej. Z drugiej strony założyciel SpaceX Elon Musk wielokrotnie twierdził, że załogowy lot na Marsa jest jego nadrzędnym celem. Rozważana jest też idea użycia bezzałogowej kapsuły Dragon w formie lądownika marsjańskiego. Jeżeli pomysł o nazwie “Red Dragon” zostanie wybrany do realizacji, lot kapsuły mógłby się odbyć już w 2018 roku.

Misja Red Dragon mogłaby wylądować na Marsie już w 2018 / Credits: SpaceX

Comments are closed.