Roskosmos ogłosił przetarg na nowy moduł ISS

0

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos ogłosiła przetarg na budowę modułu NEM-1. Roztrzygnięcie przetargu nastąpi 29 listopada. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy moduł powinien zostać dołączony w 2016 roku.

NEM-1 będzie pełnił funkcje laboratorium oraz modułu zasilającego. Ogniwa na panelach słonecznych mają dostarczać ponad 18kW energii elektrycznej. Zostanie on przyłączony do cumowniczego modułu UM, którego wystrzelenie zaplanowane jest na 2014 rok. Wcześniejsze plany zakładały dołączenie do ISS dwóch modułów NEM.

Na przełomie 2013 i 2014 roku powinien zostać wyniesiony moduł MŁM Nauka, który ma zostać dołączony do dolnego węzła modułu mieszkalnego Zwiezda. Na dolnym węźłe MŁM zainstalowany zostanie wymieniony wcześniej UM. Szczegóły pokazuje grafika w artykule. Jednakże wieloletnie opóźnienia modułu Nauka mogą budzić wątpliwości na ile Rosjanom uda się zrealizować zakładany plan.

W ostatnim czasie rosyjski przemysł astronautyczny zaliczył wiele wpadek wraz z katastrofami rakiet Proton oraz utraceniem sondy Fobos-Grunt. Nawet powracający z ISS weteran 4 długich lotów Giennadij Padałka stwierdził ostatnio w gorzkich słowach, że na ISS rosyjscy kosmonauci mają mało miejsca w porównaniu z ich amerykańskimi kolegami, a ostatni rozwój techniki w kraju odbywał się za czasów Związku Radzieckiego.

Tymczasem Rosja zakłada utworzenie nowej stacji kosmicznej OPSEK z nowych elementów, takich jak moduł Nauka, UM oraz moduł NEM. Należy pamiętać, iż najstarszy element stacji, moduł Zarja, wystrzelony został jeszcze w 1998 roku. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może funkcjonować nawet do 2028 roku.

(Roskosmos)

Comments are closed.