Misja Hevelius 3 – 14.11.2012

0

W mniej niż dwa miesiące od naszego ostatniego startu znów przygotowujemy się do przeprowadzenia misji balonowej. 14 listopada o godzinie 11:00 wystartuje nasza misja Hevelius 3. Start odbędzie się z Torunia, z terenów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w ramach obchodów XIII Dnia GIS.

Od czasu udanej misji ScopeDome Hevelius 2 (22.09.2012, Funka) w zespole projektu Hevelius trwały ożywione rozmowy na temat możliwości dokonania kolejnej misji. Większość sprzętu wydawała się być gotowa – potrzeba było jedynie przeprowadzić kilka modyfikacji sprzętu aby usprawnić działanie komputera.

W międzyczasie otrzymaliśmy zaproszenie z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który 14 listopada organizuje XIII Dzień GIS. W trakcie tego wydarzenia dojdzie do startu naszego balonu.

Start balonu zaplanowany jest na godzinę 11:00 CET. Dokładny profil lotu w tej chwili nie jest jeszcze znany, gdyż będzie zależny od warunków pogodowych tego dnia. Niemniej jednak przewidujemy lot na przynajmniej 25 km, który powinien trwać około 120 minut w fazie wznoszenia i około 30 minut w fazie opadania.

Misja Hevelius 3 pozwoli nam zebrać dodatkowe dane dotyczące zachowania się balonu oraz elementów gondoli. Informacje te będą niezwykle przydatne w przyszłych, bardziej ambitnych misjach.

W dniu startu przeprowadzimy relację z lotu na łamach serwisu Kosmonauta.net, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

 

Comments are closed.