Mars Odyssey używa zapasowego komputera

0

Sonda Mars Odyssey / Credits - NASAOd 5 listopada sonda Mars Odyssey używa zapasowego komputera pokładowego, aby zastąpić zużyty żyroskop powiązany z komputerem głównym.

2001 Mars Odyssey, amerykański sztuczny satelita Marsa, najdłużej trwająca misja marsjańska, od 5 listopada używa zapasowego komputera pokładowego, tzw. jednostki B.

Niektóre podzespoły orbitera, podobnie jak w wielu innych statkach kosmicznych, są zdublowane, aby w razie awarii można było zastąpić uszkodzony podzespół nowym. Od 2001 roku, od czasu wystrzelenia sondy, Mars Odyssey używał głównego komputera, tzw. jednostki A, i powiązanych tylko z nim innych przyrządów. Jednym z nich jest jednostka kierowania inercyjnego, której “sercem” jest żyroskop, i odpowiedzialna za precyzyjne ustawianie paneli ogniw słonecznych czy anten sondy. Po 11 latach pracy jednostka inercyjna komputera A zaczęła jednak wykazywać znamiona zużycia.

Z tego powodu obsługa misji zdecydowała się na przełączenie sondy na zapasowy komputer B, a w raz z tym na korzystanie z innych zdublowanych urządzeń z nim powiązanych, w tym zapasowej jednostki kierowania inercyjnego. Wszystkie zapasowe elementy są bowiem fabrycznie nowe. Ostatni raz pracowały 11 lat temu, na dzień przed startem sondy z Ziemi. “Używaliśmy strony A przez ponad 11 lat. I wszystko na stronie A nadal działa, ale jednostka inercyjna wykazuje objawy zużycia”, uzasadnia Chris Potts, kierownik misji Odyssey z Jet Propulsion Laboratory. “Przełączamy się na stronę B 5 listopada, żeby jeszcze strona A mogła służyć jako zapas”.

Przełączenie na jednostkę B spowoduje, że przez kilka dni statek będzie pracował w trybie bezpiecznym, “safe-mode”, aby inżynierowie mogli upewnić się, że wszystkie zapasowe podsystemy są sprawne i mogą pełnić swoją funkcję już jako główne. W tym czasie Mars Reconnaissance Orbiter przejmie na siebie całość łączności z łazikami Opportunity i Curiosity. Obsługa robotów będzie musiała jednak zmniejszyć ilość nadawanych danych.

Nadal będzie działał system automatycznego przełączania się sondy na zapasowy komputer, którym teraz będzie komputer A. W razie usterki bądź awarii strony B (komputera lub oprzyrządowania) sonda samodzielnie przełączy się na stronę A, a obsługa będzie mogła zająć się ewentualnymi naprawami.

2001 Mars Odyssey została wystrzelona 7 kwietnia 2001 roku. Na orbitę Marsa weszła 24 października tego samego roku. W grudniu 2010 roku stała się najdłużej działającym statkiem marsjańskim.

Zobacz też:

(NASA)

Comments are closed.