Rozbłysk klasy M9.0 z grupy na krawędzi tarczy słonecznej (20.10.2012)

0

Po wielu tygodniach oczekiwania, Słońce wreszcie wygenerowało silny rozbłysk. 20 października 2012 roku zanotowano rozbłysk klasy M9.0 z grupy, która aktualnie przebywa na krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Czy to zapowiedź kolejnych silnych rozbłysków?

Od kilku tygodni Słońce wykazuje niewielką aktywność. Ostatni silniejszy rozbłysk, po stronie widocznej z Ziemi, zanotowano 18 sierpnia 2012 roku (klasy M5.5). Od tego czasu wszystkie inne rozbłyski, jakie zanotowano po stronie widocznej z naszej planety, były co najwyżej niższych stanów klasy M. (Jest możliwe, że miesiąc temu, 20 września, nastąpił rozbłysk klasy X po stronie niewidocznej z Ziemi – brak jednak szczegółowych informacji).

Sytuacja zmieniła się 20 października, wraz z nadejściem bardziej rozbudowanej grupy plam słonecznych. Tego dnia zanotowano rozbłysk klasy M9.0 z maksimum o godzinie 20:14 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk. Grupa, która wyzwoliła ten rozbłysk nie ma jeszcze przydzielonego numeru, choć wydaje się, że jest to grupa o numerze 1579, która dwa tygodnie temu znikła za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej.

{youtube}Yi_CzA59tEY{/youtube}
Rozbłysk klasy M9.0 – 20.10.2012 / Credits – NASA, SDO, ve3en1

Jest to najsilniejszy rozbłysk od 12 lipca 2012 roku i jednocześnie siódmy względem mocy rozbłysk w tym roku. Jest to także siedemnasty względem mocy rozbłysk w obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin ta grupa wyłoni się zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. Wówczas będzie wiadome, jak bardzo rozbudowany jest ten obszar aktywny. W tej chwili wydaje się jednak, że kolejne silne rozbłyski klasy M – a być może i najbardziej energetycznej klasy X – są możliwe w najbliższych kilku dniach.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.