Udany skok Felixa Baumgartner’a

0

Czternastego października 2012 roku, w 65. rocznicę pierwszego naddźwiękowego lotu, człowiek własnym ciałem przekroczył prędkość dźwięku. Wyczynu tego dokonał Austriak Felix Baumgartner, który wyskoczył z wysokości 39 km w ramach projektu Red Bull Stratos.

Szesnastego sierpnia 1960 roku Amerykanin Joseph Kittinger wzniósł się balonem na wysokość 31300 metrów, skąd dokonał skoku. Podczas trwającego 4 minuty i 36 sekund spadku swobodnego John Kittinger osiągnął maksymalną prędkość 988 km/h. Aż do 2012 roku, do misji Red Bull Stratos, był to rekord prędkości osiągniętej przez człowieka w trakcie spadku swobodnego.

Przez kolejne dekady ten rekord nie został pobity. Dopiero projekt Red Bull Stratos, którego finał nastąpił 14 października 2012 roku, pobił rekord Josepha Kittinger’a. Tego dnia Austriak, Felix Baumgartner, wzniósł się balonem na wysokość ponad 39 km, skąd nastąpił skok. Start balonu odbył się z miejscowości Roswell w stanie Nowy Meksyk (USA).

Rozpoczęcie skoku nastąpiło o 20:08 CEST. Czterdzieści dwie sekundy po rozpoczęciu skoku Felix Baumgartner rozpędził się do maksymalnej prędkości 1342 km/h, co na tej wysokości odpowiada 1,24 prędkości dźwięku. Felix Baumgartner tym samym stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku swoim ciałem. Ten wyczyn został dokonany w 65. rocznicę pierwszego naddźwiękowego lotu (samolot X-1, Chuck Yeager).

Około dwie minuty po rozpoczęciu skoku Felix Baumgartner wpadł w niekontrolowany korkociąg. Na szczęście Felixowi udało się wyjść z tego korkociągu, a w czwartej minucie i 19 sekundzie skoku nastąpiło rozwinięcie spadochronu. Spadek swobodny był długości około 36 kilometrów i 530 metrów. Lądowanie nastąpiło około 10 minut po rozpoczęciu skoku.

Skok Felixa Baumgartner’a jest z pewnością historycznym wyczynem. Ponadto, zebrane dane mogą potencjalnie posłużyć przy planowaniu wysokościowych systemów ratunkowych dla statków kosmicznych. Warto tu zauważyć, że obszar pomiędzy około 25 km nad Ziemią a niską orbitą wokółziemską jest bardzo rzadko odwiedzany fizycznie przez ludzi. Jest to jednak obszar, przez który muszą przechodzić powracające z przestrzeni kosmicznej pojazdy – w tym i te z załogą ludzką. Czy można zatem się spodziewać jeszcze wyższych skoków w perspektywie kolejnych kilkunastu lat?

(Red Bull Stratos, PFA)

Comments are closed.