Dwa rozbłyski klasy M (10.10.2012)

0

Dziesiątego października zarejestrowano dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M. Czy to nieśmiała zapowiedź wyższej aktywności słonecznej w najbliższych dniach?

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej obserwujemy dwa bardziej rozbudowane obszary aktywne. To właśnie dzięki tym obszarom w dniu 10 października 2012 roku zanotowano dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M. Wpierw o godzinie 01:31 CEST nastąpił rozbłysk klasy M1.7. Kilka godzin później, o 07:04 nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M1.0. Oba rozbłyski prezentujemy w poniższym nagraniu.

{youtube}Dj0s3vdt6Hc{/youtube}
Rozbłyski z 10 października 2012 / Credits – NASA, SDO,

Jeden z tych obszarów, ten na północnej półkuli słonecznej, o numerze 1589, wydaje się być na tyle rozbudowany, że może wygenerować kolejne rozbłyski klasy M. Kiedy się to stanie? Aktualnie ocenia się, że istnieje około 40% szans na kolejny rozbłysk klasy M w ciągu najbliższych 48 godzin.

Ostatni raz, gdy zanotowano dwa rozbłyski klasy M w jednym dniu nastąpił 19 sierpnia 2012 roku. Od tego czasu aktywność słoneczna pozostawała na dość niskim poziomie. 

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.