IAC 2012 – trzecia relacja

0

Zakończyła się konferencja International Astronautical Congress, która w tym roku odbywała sie w Neapolu. Ten artykuł zawiera trzecie podsumowanie wydarzeń z tej (prawdopodobnie) najważniejszej konferencji dla sektora kosmicznego.

International Astronautical Congress (IAC) to duża konferencja, podczas której spotykają się tysiące przedstawicieli sektora kosmicznego z całego świata. Poszczególne edycje tej konferencji odbywają się co rok w innych miastach na innych kontynentach. Dwa lata temu IAC odbyło się w Pradze. Rok temu w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. W przyszłym roku IAC odbędzie się Pekinie, w 2014 w Toronto a w 2015 roku w Jerozolimie.

Od 2010 roku przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net prezentują swoje dokonania na IAC. W tym roku zaprezentowaliśmy aż trzy publikacje związane z Kosmonautą, co jest bardzo dużym osiągnięciem.

Nasze dwie wcześniejsze relacje z IAC 2012 są dostępne pod tymi linkami: relacja pierwsza oraz relacja druga. Ten artykuł zawiera ostatnie podsumowanie IAC 2012.

Tegoroczne IAC obfitowało w akcenty polskie. Oprócz kilku prezentacji pochodzących z Polski, często przedstawiciele ESA mówili o Polsce wchodzącej do tej agencji kosmicznej. O Polsce mówił także dyrektor generalny ESA, podczas dyskusji panelowej z zarządzającymi innymi agencjami kosmicznymi – w tym i NASA. Można napisać, że na IAC 2012 było kilka „polskich chwil”, które pokazują, że wejście naszego kraju do ESA z pewnością przyczyni do rozwoju sektora kosmicznego i poszerzenia współpracy międzynarodowej.

Pierwsza prezentacja Kosmonauty pt „Polish space activities in the eve of ESA accession” odbyła się w środę. Ta prezentacja podsumowała ostatnie lata, prezentując także potencjalne szanse i niebezpieczeństwa dla rozwijającego się sektora kosmicznego w naszym kraju. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie – przysłuchiwało się jej kilkadziesiąt osób. Po prezentacji nastąpiła dłuższa dyskusja, dotycząca m.in. udziału Polski w programach GMES i Galileo oraz potencjalnych polskich „nisz” działalności w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dwie pozostałe prezentacje Kosmonauty odbyły się dzień później, czwartego października. Wpierw Jarosław Jaworski przedstawił doświadczenia polskich projektów edukacyjnych a potem Krzysztof Kanawka (w zastępstwie za Michała Moroza) przedstawił zakres działalności strony internetowej kosmonauta.net, z wyszczególnieniem naszych akcji wspierających wejście Polski do ESA. Obie prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem – przedstawiciele wielu państw, także spoza Europy zadawali pytania m.in. o efektywność projektów edukacyjnych i ich znaczenie dla rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego.

Inną ciekawą polską prezentacją było podsumowanie misji PW-Sat, wykonane przez Profesora Wolańskiego oraz Macieja Urbanowicza (Politechnika Warszawska). O wynikach tej misji przedstawimy niebawem oddzielny artykuł. Obecnie wiadomo, że napotkano kilka problemów technicznych, które uniemożliwiły rozłożenie ogona satelity. Niemniej jednak, osiągnięto w pełni 4 z 7 celów misji PW-Sat oraz częściowo piąty cel. Jest to duże osiągnięcie.

Kolejnym polskim akcentem była prezentacja prof. Piotra Wolańskiego z Politechniki Warszawskiej, który mówił o silnikach detonacyjnych – badania nad tego rodzaju silnikami prowadzone są w Instytucie Lotnictwa i na Politechnice Warszawskiej. Polska delegacja miała również jeden poster autorstwa Łukasza Mężyka  o małych silnikach elektrotermicznych do zastosowania w małych satelitach. Projekt “resistojeta” rozwijany jest w Zakładzie Silników Lotniczych na Politechnice Warszawskiej.

{module [346]}

W trakcie IAC 2012 wygłoszono setki prezentacji na różne tematy – od małych satelitów, poprzez różne technologie, aż po misje załogowe, księżycowe, marsjańskie i ku planetoidom. Pojawiły się także prezentacje związane z tzw. „space policy”, sprawami ekonomicznymi, prawem, edukacją oraz nowymi koncepcjami wypraw kosmicznych. Oprócz prezentacji, na kilkudziesięciu stoiskach prezentowali się przedstawiciele różnych agencji kosmicznych oraz firm i przemysłu.

Łącznie ponad 3300 przedstawicieli sektora kosmicznego pojawiło się na IAC 2012. Jest to o ponad 500 więcej niż rok wcześniej, co dowodzi rozwoju sektora, pomimo panującego kryzysu ekonomicznego.

Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie najciekawszych informacji z IAC 2012:

  • Firma SpaceX ma zamiar oferować miejsce ładunki „drugorzędne” w swoich misjach rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy. Jednakże, wszelkie takie ładunki byłby docelowo oferowane przez firmy pośredniczące, które np. instalowałyby poszczególne ładunki w zasobnikach.
  • Trwają prace nad pojazdem Skylon. W tej chwili większość prac skupia na wymienniku ciepła w silniku Skylona. Są optymistyczne prognozy pierwszych testów pojazdu w 2017 roku (jeszcze nie rakietowych). Firma Reaction Engines (twórca Skylona) poszukuje obecnie inwestorów do finansowania dalszych etapów prac nad tym pojazdem.
  • Wiele czasu poświęcono wynikom badań związanych z Mars 500. Okazuje się, że załoga charakteryzowała się zmienną autonomią w trakcie wyprawy, najwyższą podczas i po okresach z brakiem komunikacji z kontrolą tego eksperymentu.
  • Czwartego października z pokładu ISS „wystrzelono” japońskiego CubeSata rozmiarów 2U, którego celem jest rozłożenie specjalnej struktury do szybkiej deorbitacji satelity. Nazwa tego CubeSata to RAIKO. Ten CubeSat powinien doświadczyć szybkiej deorbitacji, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu dni. Wcześniej jednak dokonane zostaną zdjęcia ISS.
  • Wiele czasu na IAC 2012 poświęcono zagadnieniu obserwacji Ziemi, które są jednym z najbardziej widocznych przykładów aplikacji technologii satelitarnych dla codziennych zastosowań. Istnieje wiele różnych koncepcji, które w przyszłości mogą podnieść poziom jakości i ilości przesyłanych danych. Trwają również prace nad bardziej precyzyjnym wyznaczaniem miejsc powstawania, dystrybucji i „znikania” gazów takich jak metan czy dwutlenek węgla.
  • Niedawno wspominaliśmy o koncepcji budowy małej stacji w punkcie L2 układu Ziemia-Księżyc. Firma Boeing przedstawiła propozycje księżycowych wypraw z takiej stacji, korzystające z małego lądownika (wielkości porównywalnej z LM misji Apollo), zdolnego do wielokrotnych lotów. W tej koncepcji do lotów ze stacji na niską orbitę wokółksiężycową wykorzystywano by pojazd „pociągowy”, który bazowałby na europejskim ATV. Stacja na L2 byłaby zdolna do przejścia na wysoką orbitę wokółksiężycową w około 60 dni.
  • Bardzo ciekawym wydarzeniem była sesja dotycząca aktualnych lotów załogowych, w której udział wzięli Soichi Noguchi (JAXA), Christer Fuglesang (ESA), Sergiej Krikalow (Rosja) i John-David Bartoe (STS-51F, lipiec-sierpień 1985 roku). Podczas tej sesji poznaliśmy wyniki rekrutacji europejskich astronautów z 2008-2009 roku. Z około 8400 nadesłanych aplikacji wybrano 22 kandydatów, z których ostatecznie wybrano 6 kandydatów na nowych europejskich astronautów.

Powyższe zestawienie jest jedynie niewielkim wycinkiem ważnych i ciekawych informacji, jakie przekazano w trakcie IAC 2012. Ich różnorodność oraz duża ilość sesji jest dowodem na szybki rozwój sektora kosmicznego.

Niebawem zorganizujemy konkurs związany z IAC 2012. Do wygrania kilka różnych ciekawych „fantów” z tej konferencji!

{module [346]}

Luźna atmosfera pod koniec dnia na IAC 2012 przy stanowisku Korei Południowej. Na ekranie południowokoreański teledysk / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.net Dyrektor generalny ESA rozmawia z młodymi przedstawicielami sektora kosmicznego z całego świata / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.net Maciej Urbanowicz przedstawia wyniki misji PW-Sat / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.netStanowisko firmy Reaction Engines (twórcy Skylona) na IAC 2012 / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.netPrzykłady włoskiej kuchni w formie 'kosmicznego jedzenia' / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.net

Comments are closed.