Koniec misji ATV-3 Edoardo Amaldi

0

Wczoraj około godziny 3:30 CEST resztki bezzałogowego statku ATV-3 spadły do Pacyfiku. Chwilę wcześniej, około godziny 3:23 CEST centrum kontroli misji straciło kontakt ze statkiem.

Zniszczenie statku ATV-3 oficjalnie oznacza koniec sześciomiesięcznej misji. O trzecim europejskim bezzałogowym statku serwisowym pisaliśmy w tym czasie wielokrotnie. Jean Michel Bois, dyrektor Mission Operation Team w ESA zapowiedzial, że centrum kontroli ATV we francuskiej Tuluzie kończy pracę nad misją ATV-3 i od jutra zaczyna przygotowania do misji ATV-4 “Albert Einstein”, która będzie przedostatnią misją ATV do ISS.

W czasie powrotu z ISS statek ATV-3 został uchwycony przez niemiecki rada TIRA (radar śledzenia i zobrazowania) oraz przez astronomów, którzy w dużej liczbie śledzili deorbitację. Po odcumowaniu od ISS ATV-3 wykonał dwa odpalenia silników, przyśpieszając deorbitację i wprowadzając tym samym korektę orbity. 

Podczas deorbitacji został przeprowadzony ostatni eksperyment z udziałem ATV. Na pokładzie statku znajdował się rejestrator REBIR (Reentry Backup Recorder), zbudowany przez Japońską Agencję Kosmiczną JAXA. REBIR miał za zadanie mierzyć i przesyłać dane odnośnie temperatury i ciśnienia różnych, a w szczególności krytycznych elementów statku, co pozwoli ESA na rozwój lepszych osłon termicznych dla przyszłych misji z udziałem statków powrotnych. Był to czwarty lot rejestratora REBIR, a trzeci udany. 

Start ATV-4 planowany jest na lato 2014 roku. Przyszlość programu będzie przedmiotem rady ministerialnej ESA w tym roku. Rozważane są dwie opcje – modyfikacja ATV do wersji umożliwiającej lot powrotny z orbity lub budowa modułu dla serwisu i deorbitacji satelitów. Dyrektor ESA Jean Jaques Jordain odpowiadając na szereg pytań dotyczących ATV podczas IAC 2012 odpowiedział, że ESA chce iść za ciosem i rozwijać udany program ATV dalej niż jest to robione obecnie. ESA nie chce wyłącznie brać udziału w programie ISS w roli cyklicznego zaopatrzyciela stacji. 

(ESA)

Comments are closed.